Refinansowanie pozyczki - co to znaczy

Nawet odpowiedzialnie zaciągnięta pożyczka może być czasem trudna do terminowej spłaty, ponieważ wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Na szczęście i z takich sytuacji można wyjść, a dobrym pomysłem może się wtedy okazać tzw refinansowanie pożyczki.

Jak działa refinansowanie pożyczki?

Z refinansowania pożyczki korzysta się wtedy, kiedy nie jest się w stanie spłacić wcześniej zaciągniętej pożyczki online w terminie zapisanym w umowie. Na przykład:

  1. 1. Klient Jacek Kowalski pożyczył 2 000 złotych zerowo oprocentowanej pożyczki od instytucji „X”, a środki w pełni przeznaczył na rodzinną wycieczkę.
  2. 2. Zbliżał się termin spłaty pożyczki, jednak Pan Jacek pilnie musiał naprawić swój samochód, przez co nie był jej w stanie spłacić. W tym momencie Pan Jacek zdecydował się skontaktować z instytucją pożyczkową „X”, która zaproponowała mu refinansowanie pożyczki w firmie pożyczkowej „Y”, celem rozwiązania problemu.
  3. 3. Pan Jacek wyraził zgodę na refinansowanie pożyczki. Firma pożyczkowa „Y” spłaciła więc 2 000 zł, które Pan Jacek był winien firmie „X”. Jednocześnie Pan Jacek zawarł pożyczkę refinansującą w firmie „Y”, na której spłatę miał jednak znacznie więcej czasu.
  4. 4. Finalnie Pan Jacek spłacił pożyczkę refinansującą w firmie „Y” i w pełni uregulował swoją sytuację pożyczkową.

Refinansowanie pożyczki to więc swego rodzaju koło ratunkowe dla klienta mającego problem ze spłatą. Skorzystanie z niej pozwala bowiem zdobyć więcej czasu na uregulowanie swojego zobowiązania. Poniekąd refinansowanie pożyczki jest tym samym, co przedłużenie terminu spłaty, z tym że odbywa się z pośrednictwem drugiej firmy pożyczkowej.

Czy warto korzystać z refinansowania pożyczki?

Najlepiej jest spłacać swoje zobowiązania w terminie, wtedy to pożyczka okazuje się najkorzystniejsza, szczególnie wtedy, jeśli wybierze się taką z RRSO wynoszącym zero procent.

W życiu każdego z nas zdążają się jednak nieprzewidywane sytuacje, które komplikują sytuację i np. uniemożliwiają spłatę zobowiązania w pierwotnie ustalonym terminie. Wtedy to refinansowanie pożyczki może okazać się doskonałym pomysłem. Jeżeli bowiem nie skorzysta się z tej możliwości, to firma pożyczkowa może rozpocząć procedurę windykacyjną, której koszty mogą okazać się znacznie większe niż te związane z refinansowaniem pożyczki. W dodatku rozpoczęcie windykacji zobowiązania przez firmę pożyczkową może zakończyć się także pojawianiem negatywnego wpisu w katalogach dłużników.

Dlatego też w przypadku problemów ze spłatą swego zobowiązania bardzo często refinansowanie pożyczki jest dobrym pomysłem, gdyż może umożliwić wyjście na prostą z problemów finansowych.

Trzeba jednak pamiętać, o tym, aby refinansowanie pożyczki traktować jako rozwiązanie ratunkowe, wyłącznie w razie nieprzewidywanych zdarzeń, które mogą prowadzić do problemów ze spłatą zadłużenia. Zbyt częste korzystanie z refinansowanie pożyczki nie jest bowiem opłacalne, a może prowadzić do narastających problemów finansowych.

Czy pożyczkę refinansującą można łatwo otrzymać?

Wiele firm pożyczkowych umożliwia skorzystanie z pożyczki refinansującej, a przed klientem nie są stawiane żadne wygórowane wymagania. Kiedy więc wszystko wskazuje na to, że nie będzie się w stanie spłacić pożyczki w terminie, to najlepiej jest jak najszybciej poinformować o tym fakcie dział obsługi klienta danej firmy. Refinansowanie pożyczki jest często standardem w tego typu przypadkach.

Warto pamiętać, że dużo lepiej jest poinformować firmę pożyczkową o problemach ze spłatą pożyczki niż ukrywać ten fakt najdłużej jak to możliwe, do momentu, w którym rozpoczęta zostanie procedura windykacyjna.

Jakie są alternatywy dla refinansowania pożyczki?

Jeśli nie jest się w stanie terminowo spłacić pożyczki i nie chce się przechodzić kosztownej procedury windykacyjnej, to można skorzystać nie tylko z refinansowania pożyczki, ale także z kolejnej samodzielnie zaciągniętej pożyczki albo też pożyczki dla zadłużonych. Zwykle jednak lepszym pomysłem jest refinansowanie pożyczki, ponieważ zazwyczaj można je otrzymać znacznie łatwiej i szybciej.

Czym refinansowanie różni się od standardowej pożyczki

Typową pożyczkę online, jak i pożyczkę refinansującej zaciąga się od instytucji pożyczkowej, obie formy pożyczania wyraźnie się jednak od siebie różnią pod takimi względami jak:

  • Możliwości ustalenia kwoty pożyczki – w przypadku zaciągania pożyczki online, to klient ustala, o jaką wysokość pożyczki będzie wnioskował. Podczas korzystania z refinansowania pożyczki jej suma jest zawsze automatycznie określana w takiej wysokości, ile wynosiła pierwotnie zaciągnięta pożyczka z wszystkimi jej kosztami.
  • Kierunek przelewu – standardowa pożyczka jest przelewana z konta firmy pożyczkowej, na konto klienta. Pożyczka refinansująca trafia z jednej instytucji pożyczkowej, do drugiej.

Środki z refinansowanej pożyczki mają więc ściśle określony cel i można je przeznaczyć wyłącznie na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania.

Czy refinansowanie pożyczki jest w pełni zgodne z prawem?

Korzystanie z refinansowania pożyczki jest całkowicie legalne, a tego typu pożyczki są udzielane dość często i stały się wręcz standardem w ofercie wielu instytucji pożyczkowych.

Całkowite koszty z nią związane powinny się zaś znajdować w regulaminie danej firmy pożyczkowej, zanim więc podejmie się decyzję o skorzystaniu z refinansowania pożyczki, to warto się zapoznać z wszystkimi kosztami, jakie są z nią związane. Finalny koszt refinansowania pożyczki jest zależny od kwoty, jak i od tego, na jak długi czas zamierza się z niego skorzystać, czyli w jakim terminie zamierza się ją spłacić.

Warto jednak przy tym pamiętać, że do zastosowania refinansowania pożyczki konieczna jest zgoda klienta, firma pożyczkowa nie może więc narzucić konieczności skorzystania z niej. W wielu przypadkach jednak klienci godzą się na refinansowanie pożyczki, ponieważ często jest to najlepszy sposób na wyjście z kłopotów finansowych.