Pożyczki

Refinansowanie pozyczki - co to znaczy

Nawet odpowiedzialnie zaciągnięta pożyczka może być czasem trudna do terminowej spłaty, ponieważ wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Na szczęście i z takich sytuacji można wyjść, a dobrym pomysłem może się wtedy okazać tzw refinansowanie pożyczki.

Jak działa refinansowanie pożyczki?

Z refinansowania pożyczki korzysta się wtedy, kiedy nie jest się w stanie spłacić wcześniej zaciągniętej pożyczki online w terminie zapisanym w umowie. Na przykład:

  1. 1. Klient Jacek Kowalski pożyczył 2 000 złotych zerowo oprocentowanej pożyczki od instytucji „X”, a środki w pełni przeznaczył na rodzinną wycieczkę.
  2. 2. Zbliżał się termin spłaty pożyczki, jednak Pan Jacek pilnie musiał naprawić swój samochód, przez co nie był jej w stanie spłacić. W tym momencie Pan Jacek zdecydował się skontaktować z instytucją pożyczkową „X”, która zaproponowała mu refinansowanie pożyczki w firmie pożyczkowej „Y”, celem rozwiązania problemu.
  3. 3. Pan Jacek wyraził zgodę na refinansowanie pożyczki. Firma pożyczkowa „Y” spłaciła więc 2 000 zł, które Pan Jacek był winien firmie „X”. Jednocześnie Pan Jacek zawarł pożyczkę refinansującą w firmie „Y”, na której spłatę miał jednak znacznie więcej czasu.
  4. 4. Finalnie Pan Jacek spłacił pożyczkę refinansującą w firmie „Y” i w pełni uregulował swoją sytuację pożyczkową.

Refinansowanie pożyczki to więc swego rodzaju koło ratunkowe dla klienta mającego problem ze spłatą. Skorzystanie z niej pozwala bowiem zdobyć więcej czasu na uregulowanie swojego zobowiązania. Poniekąd refinansowanie pożyczki jest tym samym, co przedłużenie terminu spłaty, z tym że odbywa się z pośrednictwem drugiej firmy pożyczkowej.

Czy warto korzystać z refinansowania pożyczki?

Najlepiej jest spłacać swoje zobowiązania w terminie, wtedy to pożyczka okazuje się najkorzystniejsza, szczególnie wtedy, jeśli wybierze się taką z RRSO wynoszącym zero procent.

W życiu każdego z nas zdążają się jednak nieprzewidywane sytuacje, które komplikują sytuację i np. uniemożliwiają spłatę zobowiązania w pierwotnie ustalonym terminie. Wtedy to refinansowanie pożyczki może okazać się doskonałym pomysłem. Jeżeli bowiem nie skorzysta się z tej możliwości, to firma pożyczkowa może rozpocząć procedurę windykacyjną, której koszty mogą okazać się znacznie większe niż te związane z refinansowaniem pożyczki. W dodatku rozpoczęcie windykacji zobowiązania przez firmę pożyczkową może zakończyć się także pojawianiem negatywnego wpisu w katalogach dłużników.

Dlatego też w przypadku problemów ze spłatą swego zobowiązania bardzo często refinansowanie pożyczki jest dobrym pomysłem, gdyż może umożliwić wyjście na prostą z problemów finansowych.

Trzeba jednak pamiętać, o tym, aby refinansowanie pożyczki traktować jako rozwiązanie ratunkowe, wyłącznie w razie nieprzewidywanych zdarzeń, które mogą prowadzić do problemów ze spłatą zadłużenia. Zbyt częste korzystanie z refinansowanie pożyczki nie jest bowiem opłacalne, a może prowadzić do narastających problemów finansowych.

Czy pożyczkę refinansującą można łatwo otrzymać?

Wiele firm pożyczkowych umożliwia skorzystanie z pożyczki refinansującej, a przed klientem nie są stawiane żadne wygórowane wymagania. Kiedy więc wszystko wskazuje na to, że nie będzie się w stanie spłacić pożyczki w terminie, to najlepiej jest jak najszybciej poinformować o tym fakcie dział obsługi klienta danej firmy. Refinansowanie pożyczki jest często standardem w tego typu przypadkach.

Warto pamiętać, że dużo lepiej jest poinformować firmę pożyczkową o problemach ze spłatą pożyczki niż ukrywać ten fakt najdłużej jak to możliwe, do momentu, w którym rozpoczęta zostanie procedura windykacyjna.

Jakie są alternatywy dla refinansowania pożyczki?

Jeśli nie jest się w stanie terminowo spłacić pożyczki i nie chce się przechodzić kosztownej procedury windykacyjnej, to można skorzystać nie tylko z refinansowania pożyczki, ale także z kolejnej samodzielnie zaciągniętej pożyczki albo też pożyczki dla zadłużonych. Zwykle jednak lepszym pomysłem jest refinansowanie pożyczki, ponieważ zazwyczaj można je otrzymać znacznie łatwiej i szybciej.

Czym refinansowanie różni się od standardowej pożyczki

Typową pożyczkę online, jak i pożyczkę refinansującej zaciąga się od instytucji pożyczkowej, obie formy pożyczania wyraźnie się jednak od siebie różnią pod takimi względami jak:

  • Możliwości ustalenia kwoty pożyczki – w przypadku zaciągania pożyczki online, to klient ustala, o jaką wysokość pożyczki będzie wnioskował. Podczas korzystania z refinansowania pożyczki jej suma jest zawsze automatycznie określana w takiej wysokości, ile wynosiła pierwotnie zaciągnięta pożyczka z wszystkimi jej kosztami.
  • Kierunek przelewu – standardowa pożyczka jest przelewana z konta firmy pożyczkowej, na konto klienta. Pożyczka refinansująca trafia z jednej instytucji pożyczkowej, do drugiej.

Środki z refinansowanej pożyczki mają więc ściśle określony cel i można je przeznaczyć wyłącznie na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania.

Czy refinansowanie pożyczki jest w pełni zgodne z prawem?

Korzystanie z refinansowania pożyczki jest całkowicie legalne, a tego typu pożyczki są udzielane dość często i stały się wręcz standardem w ofercie wielu instytucji pożyczkowych.

Całkowite koszty z nią związane powinny się zaś znajdować w regulaminie danej firmy pożyczkowej, zanim więc podejmie się decyzję o skorzystaniu z refinansowania pożyczki, to warto się zapoznać z wszystkimi kosztami, jakie są z nią związane. Finalny koszt refinansowania pożyczki jest zależny od kwoty, jak i od tego, na jak długi czas zamierza się z niego skorzystać, czyli w jakim terminie zamierza się ją spłacić.

Warto jednak przy tym pamiętać, że do zastosowania refinansowania pożyczki konieczna jest zgoda klienta, firma pożyczkowa nie może więc narzucić konieczności skorzystania z niej. W wielu przypadkach jednak klienci godzą się na refinansowanie pożyczki, ponieważ często jest to najlepszy sposób na wyjście z kłopotów finansowych.

Szybka pożyczka

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, maksymalne RRSO wynosi 485,25%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 2000zł na spłatę w ciągu 120 dni, opłaty będą miały wysokość 104,30 zł, całkowita płatność wyniesie 2104,30 zł; RRSO 27,80%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.01.2024 r.

Zdecydowana większość ludzi uwielbia okres Świąt Bożego Narodzenia. Są to najbardziej rodzinne i magiczne dni w całym roku. Jednocześnie wielu z nas przywykło do tego, że Święta powinny być dopięte na ostatni guzik. Wigilijny stół powinien być suto zastawiony, prezenty pod choinką pięknie przyozdobi... więcej
Nadchodzi Black Friday! Black Friday, czy też Czarny Piątek, nadchodzi wielkimi krokami. Z całą pewnością, praktycznie każdy wie, co to za dzień. Dla mniej wtajemniczonych warto jednak przypomnieć, że Black Friday wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i przypada w pierwszy piątek po Dniu Dziękczynieni... więcej