Pożyczki dla zadłużonych – jak je korzystnie wziąć?

Szybko rosnące ceny towarów i usług, niski poziom płacy w Polsce, a do tego np. kredyty hipoteczne, zakupy na raty i inne zobowiązania sprawiają, że wielu ludzi wpada w tarapaty finansowe. W konsekwencji wielu Polaków zmaga się z zadłużeniem. Co robić w takich sytuacjach i czy pożyczki dla zadłużonych są trafnym wyborem?

Czym de facto są pożyczki dla zadłużonych?

Tak naprawdę niemal każdy jest dłużnikiem. Mając kredyt hipoteczny, spłacając zakupy ratalne, czy pożyczkę internetową dana osoba automatycznie staje się dłużnikiem. Nie stanowi to jednak większego problemu, o ile spłata wszystkich zobowiązań w ustalonym terminie jest możliwa.

Kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy nie ma się środków na terminowe regulowanie zobowiązań finansowych. Sytuacja taka ma miejsce np. wtedy, gdy zapisany w umowie termin spłaty pożyczki minął dwa miesiące temu. Wtedy to pojawiają się ponaglenia do zapłaty, a nawet procedura windykacyjna, co oczywiście nie jest zbyt przyjemne.

Jednym z pomysłów na rozwiązanie tego kłopotu są tzw. pożyczki dla zadłużonych w sektorze pozabankowym. Ten produkt finansowy dedykowany jest właśnie tym, którzy mają aktualnie przeterminowane zobowiązania finansowe.

Pożyczyć zaś można różne kwoty, zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Gdzieniegdzie dostępne są jeszcze wyższe sumy. Przykładowo Rapida oferuje pożyczki dla zadłużonych do nawet 25 000 zł. Pożyczki dla zadłużonych czasem przyjmują postać krótkoterminowych chwilówek, jednak często są zaciągane na dłużysz czas w postaci ratalnej.

Na czym polegają pożyczki dla zadłużonych z komornikiem?

Określenie pożyczki dla zadłużonych z komornikiem także jest nieco mylące. To, że ktoś zmaga się z zajęciami komorniczymi, nie jest bowiem odnotowywane w żadnym z publicznie dostępnych katalogów. Pożyczkodawca nie jest więc w stanie stwierdzić, czy dany klient ma komornika. Co najwyżej może domyślać się tego, na podstawie informacji z BIK czy BIG dotyczących wysokości zadłużenia danego klienta.

W praktyce określenie pożyczki dla zadłużonych z komornikiem oznacza produkt finansowy przeznaczony dla osób mających już naprawdę spore problemy z zadłużeniem. Co jednak najważniejsze, mając zadłużenia komornicze, również możliwe jest uzyskanie pożyczki pozabankowej za pośrednictwem Internetu.

Kto może otrzymać pożyczki dla zadłużonych?

Nie ma co liczyć na to, że wiarygodna firma pożyczkowa nie zauważy tego, że jej klient ma problemy z zadłużeniem. Wszyscy odpowiedzialni pożyczkodawcy sprawdzają przynajmniej niektóre z katalogów dłużników, takich jak BIG, BIG, czy KRD. Informacje zaczerpnięte z tych baz wcale jednak nie muszą przesądzać o końcowej decyzji pożyczkowej. Warto tu też zauważyć, że wpisy w BIK mogą się pojawić dopiero po 60 dniach od momentu upłynięcia pierwotnego terminu zwrotu zobowiązania.

Istnieje wiele pozabankowych firm pożyczkowych online, które udzielają pożyczek osobom zadłużonym. Należy tu podkreślić, że pożyczkodawcy podchodząindywidualnie do każdego klienta. Oznacza to, że szansa i warunki przyznania pożyczki zależne są od kilku czynników.

Kluczowe znacznie ma tu między innymi kwota, o jaką się aplikuje i wysokość zadłużenia, z jakim się zmaga. Bardzo istotna jest również sytuacja dochodowa danego klienta, czyli np. to, ile otrzymuje wynagrodzenia z pracy.

Indywidualne podejście do absolutnie każdego klienta oznacza również to, że oferta pożyczki dla zadłużonych powinna być dopasowana do możliwości dochodowych. W praktyce zwykle oznacza to rozbicie pożyczki dla zadłużonych na dużą liczbę rat, tak, aby miesięczna wysokość zobowiązania do spłaty przyjmowała rozsądną wartość.

Jak przebiega proces przyznania pożyczki dla zadłużonych?

Przyznanie pozabankowej pożyczki dla zadłużonych w większości, a zwykle w całości przebiega przez Internet. Zainteresowana osoba po prostu wypełnia wniosek online, weryfikuje tożsamość, a następnie czeka na decyzję firmy pożyczkowej.

Po zawarciu pożyczki środki są natychmiastowo uruchamiane i trafiają do klienta. Sposób przekazania pieniędzy może opierać się o przelew bankowy. Często możliwe są także jednak inne metody, np. odbiór gotówki na poczcie przez czek GIRO, czy też bezpośrednio od przedstawiciela instytucji pożyczkowej. To ważna informacja szczególnie dla osób, które mają zablokowane konto bankowe przez komornika. Opcja odbioru pożyczki pozabankowej przez czek GIRO występuje między innymi w popularnej firmie pożyczkowej o nazwie Łatwy Kredyt.

Jak szybko załatwia się pożyczki dla zadłużonych przez Internet?

Osoby mające niewielkie zadłużenie i aplikujące o relatywnie niewysokie kwoty zwykle mogą dość prosto i szybko pożyczyć pieniądze od instytucji pozabankowych. W tym przypadku istnieje szansa na zdobycie pożyczki dla zadłużonych bez gwaranta i bez zabezpieczenia nieruchomością. Zupełnie wystarczający okazać się może sam dowód osobisty. Obyć się może też bez żadnych zaświadczeń o dochodach. Pożyczkodawca może za to wymagać np. wyciągu z konta bankowego klienta, który zawiera historię wpływów dochodu w ostatnich kilku miesiącach.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób bardzo zadłużonych oraz bezrobotnych, które pilnie potrzebują uzyskać duże środki pieniężne. Ryzyko udzielenia pożyczki jest tu spore, a więc pożyczkodawcy często wymagają dodatkowych zabezpieczeń np. pod postacią samochodu, nieruchomości. Zabezpieczeniem pożyczki może też być gwarant, zwany inaczej poręczycielem lub żyrantem. Powinien on jednak mieć wysoką zdolność kredytową oraz korzystną historię kredytową.

Czym różnią się pożyczki dla zadłużonych od pożyczek konsolidacyjnych?

Pożyczki dla zadłużonych działają bliźniaczo podobnie do standrowych chwilówek. Pożyczkobiorca po prostu otrzymuje środki finansowe i wydaje je w dowolny sposób. Naturalnie jednak w przypadku zmagania się z zadłużeniem rozsądne rozporządzanie pieniędzmi jest niezwykle ważne. Nigdy nie warto więc brać pożyczki dla zadłużonych po to, aby w całości przeznaczyć środki np. na kupno nowego telewizora.

Osobom zadłużonym dedykowane są nie tylko pożyczki dla zadłużonych, ale również pożyczki konsolidacyjne. Te drugie sprawdzają się wtedy, gdy ma się zaciągniętych kilka zobowiązań finansowych, np. pare chwilówek, które trudno spłacić. Pożyczka konsolidacyjna scala wszystkie pożyczki lub kredyty w jedność i umożliwia spłatę zobowiązania przez dłuższy czas ze znacznie niższą miesięczną ratą.

Z zasady klient nie może dowolnie rozporządzać środkami z pożyczki konsolidacyjnej, ponieważ jest ona przeznaczona na spłatę wcześniejszych zobowiązań finansowych. Ofertę tego typu ma między innymi Ekassa, gdzie można skonsolidować zadłużenie do 16 000 złotych.

Kiedy możliwy jest kredyt dla zadłużonych w banku?

W banku nie otrzyma się kredytu, jeśli ma się przeterminowane zadłużenie. Wystarczy bowiem jedna negatywna informacja z BIK, czy BIG, aby wniosek o kredyt bankowy został wręcz automatycznie odrzucony.

Banki w niektórych przypadkach oferują jednak kredyty konsolidacyjne, które działają analogicznie do pozabankowych pożyczek konsolidacyjnych. Jeśli chce skorzystać z takiej oferty, to do banku trzeba się jednak zgłosić jeszcze przed tym, jak pojawi się przeterminowane zobowiązanie. Należy też wiedzieć, że banki niechętnie scalają zobowiązania zaciągnięte w sektorze pozabankowym.

Jak działają społecznościowe pożyczki dla zadłużonych?

Osoby mające przeterminowane zobowiązania finansowe nie otrzymują kredytów bankowych. Często mają za to możliwość uzyskania środków w instytucjach pozabankowych. Poza tym widnieje przed nimi jeszcze jedna możliwość, czyli pożyczki społecznościowe od inwestorów prywatnych. Uzyskanie pożyczki prywatnej bywa proste i pozbawione formalności nawet w przypadku zmagania się z dużym zadłużeniem. Zwykle wszystko załatwia się przez Internet na sam dowód osobisty.

Pożyczkobiorca powinien jednak zachować ogromną ostrożność i kilkukrotnie przeczytać umowę o pożyczkę. Pożyczki społecznościowe wiążą się bowiem z dużym ryzykiem. Ponadto wadą pożyczek społecznościowych jest to, że zazwyczaj uzyskać można tam relatywnie niskie sumy np. maksymalnie kilka tysięcy złotych.

O czym pamiętać zaciągając pożyczki dla zadłużonych?

Przemyślane pożyczki dla zadłużonych mogą okazać się skutecznym sposobem na uporanie się z finansowymi problemami. Ich największą zaletą jest uzyskanie pilnie potrzebnych pieniędzy, co pomaga poprawić bieżącą płynność finansową.

Z drugiej strony pochopna pożyczka może być tylko dodatkowym zobowiązaniem, które tylko pogłębi kłopoty finansowe. Szczególnie mocno na temat opłacalności zaciągnięcia pożyczki dla zadłużonych należy się zastanowić, gdy ma ona być zabezpieczona np. zastawem nieruchomości.

Dlatego też zaciągnięcie pożyczki dla zadłużonych trzeba przemyśleć kilkukrotnie. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, czy terminowy zwrot środków wraz z wszystkimi kosztami będzie możliwy.

Istotny jest także wybór optymalną ilości rat. Zasadniczo im pożyczki zaciągane są na dłuższy czas, tym ich całkowity koszt jest wyższy. Jednocześnie jednak zbyt mała ilość rat oznaczać może zbyt wysoką wartość miesięcznej kwoty do spłaty.

Ponadto należy wybrać najkorzystniejszą i wiarygodną ofertę pożyczki dla zadłużonych. Wybór jest spory, a przy podjęciu decyzji warto posiłkować się profesjonalną pomocą, taką jak rankingi pożyczek pozabankowych.