Finanse

Jak korzystnie zainwestować małe sumy?

Inwestowanie kojarzy się np. z graczami giełdowymi obracającymi setkami tysięcy złotych, czy też osobami kupującymi nieruchomości za miliony złotych. Czy jednak inwestować można także wtedy, kiedy ma się znacznie mniejsze środki finansowe np. kilkaset, czy kilka tysięcy złotych? Jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić?

Czy inwestowanie małych kwot ma sens?

Z pewnością posiadanie znacznej sumy wolnej gotówki ułatwia w życiu wiele spraw, w tym także inwestowanie. Jednakże praktycznie każdą sumę pieniędzy, nawet tą względnie niedużą można sensownie zagospodarować, tak by czerpać z niej proporcjonalne zyski.

Niezależnie od tego, jakimi sumami się inwestuje, zawsze warto pamiętać o kilku praktycznie uniwersalnych zasadach:

  • Na inwestycję należy przeznaczyć wyłącznie wolne środki – Każda inwestycja wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Zaleca się więc, aby inwestować takimi środkami, których ewentualna strata nie będzie miała poważnych skutków. Jeżeli więc np. odkłada się środki na konkretny cel, to lepiej nimi nie inwestować, szczególnie w ryzykowne instrumenty.
  • Im większe potencjalne zyski, tym także większe ryzyko – taka relacja występuje niemal zawsze i warto o niej pamiętać.
  • Warto dywersyfikować ryzyko – Posiadając małe środki, trudno jest je rozdysponować na wiele różnych inwestycji. Dobrze już jednak o samego początku inwestowania wyrobić w sobie nawyk dywersyfikacji sposobów inwestowania. Dzięki temu wszystko odbywa się bezpieczniej, a w dodatku ma się możliwość porównywania efektywności różnych form inwestycji. Taka wiedza zaprocentuje zaś w przyszłości.
  • Należy być cierpliwym – w przypadku inwestowania, a już szczególnie małych kwot, potrzeba czasu i wytrwałości, aby zobaczyć tego efekty. Trudno się bowiem spodziewać, że np. inwestycja kilkuset złotych szybko przyniesie gigantyczne zyski.
  • Lepiej postawić na inwestycje, z których szybko można się wycofać – czasem może stać się coś nieoczekiwanego, przez co potrzebna będzie pilna gotówka. W takich przypadkach możliwość jej uzyskania przez szybkie wycofanie się z inwestycji może okazać się pomocne. Dobrze jest więc unikać inwestycji, które „zamrażają” środki do długi czas.
  • Najlepiej inwestować w to, co się dobrze zna – sposobów inwestycji jest wiele, najlepiej jest wybrać taki, który się po prostu rozumie. Inwestować można też z pomocą pośredników o dużej wiedzy, którzy jednak za swe usługi mogą pobierać spore prowizje.
  • Warto sprawdzać nowości – często największe stopy zwrotu przynoszą inwestycje, które są jeszcze mało znane. Na przykład inwestując w 2013 roku tysiąc złotych w Bitcoiny, po paru latach można było za nie uzyskać… 40 milionów złotych! Dziś inwestycje w kryptowaluty stały się dużo bardziej popularne i już nie przynoszą takich astronomicznych zysków. Trzeba też pamiętać, że nowe formy inwestowania to nie tylko potencjalnie ogromne zyski, ale także i ogromne ryzyko.

Inwestować warto więc nawet małymi kwotami, chociażby po to, by się czegoś nauczyć. Z inwestowaniem jest bowiem tak, że najtrudniejsze są początki. Wraz z rosnącą wiedzą i doświadczeniem można zaś się cieszyć coraz lepszymi wynikami.

W jakie instrumenty finansowe inwestować niewielkie kwoty?

Wolnych środków nie warto przetrzymywać w domu, czy też na koncie, ponieważ nie przyniosą żadnych zysków. Najprostszą i najbezpieczniejszą formą oszczędzenia jest zaś założenie lokaty bankowej. Warto jednak mieć świadomość, że już od paru lat poziom oprocentowania lokat w Polsce jest bardzo niski. W zasadzie przetrzymywanie na niej środków nie przynosi żadnych zysków, tylko chroni przed inflacją, czyli spadkiem wartości pieniądza w czasie.

Alternatywą dla lokat może być inwestycja w obligacje skarbu państwowe, czyli tak naprawdę pożyczenie swoich pieniędzy państwu. Inwestycja w nie jest także bardzo bezpieczna, ale często daje szansę na uzyskanie wyższego zwrotu niż lokaty. W obligacje można zaś zainwestować także i niewielkie sumy środków.

Dostępne np. w bankach są też instrumenty finansowe, które mogą przynieść znacznie większe stopy zwrotu niż lokaty i obligacje, a chcąc w nie inwestować, wcale nie trzeba być milionerem. Wiele osób decyduje się postawić na fundusze inwestycyjne. Polegają one na inwestowaniu środków wielu inwestorów w różne instrumenty finansowe oraz proporcjonalnym dzieleniem się osiąganych zysków. Naturalnie jednak potencjalnie wysokie zyski oznaczają też spore ryzyko, a inwestycja w fundusze może przynieść straty.

Czy małe kwoty warto zainwestować w pożyczki społecznościowe?

Rynek szybkich pożyczek online w Polsce urósł do gigantycznych rozmiarów, ponieważ zapewnia klientom pieniądze w sposób szybki i bezproblemowy. Wcale jednak nie trzeba zakładać firmy pożyczkowej, aby móc na tym zarobić. Dzięki tzw. pożyczkom społecznościowym także i osoba prywatna może wcielić się w rolę pożyczkodawcy.

Inwestycje w ten sposób można rozpocząć z kapitałem wynoszącym np. kilkaset złotych, a jest to proste i potencjalnie wysoce opłacalne. Zyski z pożyczek społecznościowych są bowiem kilkukrotnie wyższe niż w przypadku lokat bankowych.

Trzeba jednak pamiętać także i o tym, że pożyczki społecznościowe wiążą się z ryzykiem. Zawsze należy więc dokładnie sprawdzać, komu udziela się takiej pożyczki. Ponadto, chcąc oferować je legalnie, koniecznie trzeba to robić za pośrednictwem odpowiedniej instytucji finansowej, np. takiej, która działa online.

Czy warto inwestować w swoją emeryturę?

Niewydolność polskiego systemu ubezpieczeń publicznych jest dobrze znana. Państwowa emerytura od dawna nie starcza na godne życie większości emerytom. Analitycy przewidują zaś, że sytuacja to będzie ulegać jeszcze większemu pogorszeniu i doradzają by samemu odkładać na emeryturę.

W odkładaniu na emeryturę równie ważne, co wielkość inwestycji jest jej regularność oraz to jak wcześnie zacznie się to robić. Dlatego też posiadając nawet małe kwoty, warto rozważyć ich inwestowanie w swoją spokojniejszą przyszłość.

Jaka jest najlepsza forma inwestowania?

Znane powiedzenie mówi, że najlepsza inwestycja, to inwestycja w siebie samego. Rzeczywiście jest w tym sporo racji, a zainwestowanie względnie niewielkich kwot w ten sposób może przynieść wysoką stopę zwrotu, a przy tym dać ogromną satysfakcję.

Jeśli ma się więc np. kiepską pracę i talent lingwistyczny, to może warto zapisać się kurs nauki języka obcego? Statystki jasno pokazują, że osoby władające językami obcymi zarabiają znacznie więcej od tych, którzy posługują się wyłącznie polszczyzną. Jeżeli zaś marzy się komuś to, aby być wręcz rozrywanym na rynku pracy, a przy tym lubi się matematykę oraz informatykę, to kurs programisty może okazać się wtedy prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Inwestycje w siebie zwykle wymagają poświęcenia większej ilości czasu, niż pieniędzy, a przy tym wymagają cierpliwość. Na ich wymierne korzyści finansowe zazwyczaj także trzeba sporo poczekać. Jeśli jednak wszystko się uda, to taka inwestycja przynosi naprawdę duże zyski.

W co inwestować, jeśli nie ma się absolutnie żadnych wolnych środków?

Celem inwestowania jest osiągnięcie w przyszłości lepszej sytuacji finansowej. Tę zaś można zdefiniować jako różnicę pomiędzy osiąganymi dochodami a wydatkami. Nieco przewrotnie inwestowanie może więc polegać nie na zwiększaniu dochodów, ale na ograniczeniu wydatków.

Wyeliminowanie ze swojego życia kilku złych nawyków finansowych może okazać się całkiem proste, a przy tym przynieść zaskakująco dużą poprawę swojej sytuacji materialnej. W tym przypadku szczególnie ważna jest przede wszystkim wytrwałość.

Szybka pożyczka

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon
Zaczynajmy!

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, maksymalne RRSO wynosi 485,25%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 2000zł na spłatę w ciągu 120 dni, opłaty będą miały wysokość 104,30 zł, całkowita płatność wyniesie 2104,30 zł; RRSO 27,80%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.01.2024 r.

Z całą pewnością okres wakacji jest czasem, na który z utęsknieniem czeka absolutnie każdy. Zarówno dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, które mają przeszło dwa miesiące wolnego od codziennych obowiązków, jak i dorosłych. Im zazwyczaj przysługuje jedynie około dwa tygodnie na odpoczynek. Lipiec ... więcej
Nadchodzące lato będzie inne niż poprzednie. Jak każdy doskonale wie, ostatnie dwa lata naznaczone były pandemią koronawirusa, która wręcz wywróciła cały świat do góry nogami. Podczas wakacji obowiązywały liczne ograniczenia, często całkowicie uniemożliwiające wyjazd na wczasy lub urlop. Co do zasad... więcej