Finanse

7 złych nawyków finansowych, które powinieneś wyeliminować

Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy prawo do błędów, także tych związanych z zarządzeniem domowym budżetem. Z drugiej jednak strony złe decyzje finansowe, szczególnie te stale powtarzane, potrafią doprowadzić do poważnych finansowych tarapatów. Zdecydowanie lepiej jest więc unikać złych nawyków finansowych.

1. Podejmowanie nieracjonalnych decyzji

Światem finansów rządzą liczby, jednak większość ludzi ma tendencje do podejmowania decyzji na podstawie emocji. Niektórzy gracze giełdowi mówią nawet czasami, że to znajomość socjologii i psychologii bardziej im się przydaje niż wiedza z zakresu matematyki. Podejmowanie nieracjonalnych decyzji dotyczy jednak nie tylko inwestujących na giełdzie, ale także i praktycznie wszystkich ludzi.

Kiedy podejmuje się decyzje finansowe, to zamiast kierować się impulsami, lepiej postawić na chłodną analizę sytuacji. Na przykład, jeśli potrzebna jest szybka pożyczka, to kiepskim pomysłem może okazać się wybranie pierwszej lepszej oferty, którą zna się wyłącznie z reklamy telewizyjnej. W takim przypadku szybko może się bowiem okazać, że jej oprocentowanie lub inne warunki są mało atrakcyjne. Znacznie lepiej więc porównywać dostępne oferty. Jeśli zaś nie ma się czasu ani wiedzy na ten temat, to warto skorzystać z porównywarki pożyczkowej, która automatycznie wskaże, która oferta jest naprawdę korzystna.

2. Nadmierne zadłużanie się

Jak podaje BIK, na 1000 dorosłych Polaków przypada około 90, którzy mają problem z regulowaniem swoich zobowiązań. Innymi słowy, około 9% dorosłych obywateli naszego kraju nie jest w stanie terminowo spłacić wszystkich swoich pożyczek, kredytów itp.

W samym pożyczaniu, o ile tylko jest ono przemyślane, nie ma absolutnie nic złego. Dzięki pożyczkom ludzie mogą bowiem żyć na znacznie wyższym poziomie oraz realizować swoje cele. Jednak, gdy nie jest się w stanie regulować swoich zobowiązań, to pojawia się spory problem, który może skończyć się wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Czasem warto więc sięgnąć np. po pożyczkę, ale zawsze trzeba robić to z głową i mieć kontrolę nad swoimi finansowymi zobowiązaniami.

3. Zbyt duże wydatki

Jedna z podstawowych teorii w ekonomii głosi, że potrzeby ludzkie są nieograniczone i ludzie mają naturalną tendencję do nabywania tak dużej ilości dóbr, jaką są tylko wstanie kupić. Inaczej mówiąc, nieważne jak dużo ludzie zarabiają, ponieważ zawsze będą chcieli kupować więcej. Z drugiej jednak strony pieniądze szczęścia nie dają.

W życiu zaś każdy podejmuje mniejsze i większe decyzje na swoją odpowiedzialność. Warto więc przemyśleć, czy dany zakup rzeczywiście ma sens. Może się np. okazać, że kupno nowego telefonu, czy telewizora wcale nie jest takie konieczne. Przesunięcie zakupu w czasie wpłynie zaś pozytywnie na stan domowego budżetu.

4. Oszczędzanie na bezpieczeństwie

Oszczędzanie nad niektórymi kwestiami może okazać się kiepskim pomysłem. Przykładowo można wyjść z założenia, że skoro tyle lat nic się nie stało, to nie warto ubezpieczyć swojego mieszkania, a w ten sposób będzie można zaoszczędzić np. 200 złotych rocznie. Gorzej, gdy jednak dojdzie do jakiejś niespodziewanej sytuacji, np. pęknie uszczelka i zaleje się mieszkanie sąsiada, albo też w czasie przebywania na urlopie mieszkanie zostanie okradzione. W tego typu sytuacjach starty finansowe mogą sięgać kilkunastu tysięcy złotych, a nawet i więcej.

Lepiej więc oszczędności szukać gdzie indziej i np. ograniczyć spożycie używek, które rujnują nie tylko domowy budżet, ale i także stan zdrowia.

5. Brak systematyczności

Słomiany zapał dotyczy w mniejszym lub większym stopniu praktycznie każdego z nas. Niemal każdy ma tendencję do snucia wielkich planów, po czym zwykle nie przekłada się to na długotrwałe działania. Wielu więc ma np. postanowienia noworoczne, o tym, że schudnie, zacznie się zdrowo odżywiać albo też zaoszczędzi sporo pieniędzy.

Chcąc uniknąć złych nawyków, także tych związanych z finansami, trzeba przede wszystkim skupić się na pracy nad samym sobą. Praktycznie na nic zda się miesiąc oszczędzania, skoro później wróci się do złych nawyków i np. wyda środki na zbędne przedmioty.

Kluczem do sukcesu w kwestiach finansowych, jak i praktycznie wszystkich innych dziedzinach życia jest bowiem systematyczność. Oczywiście każdy ma prawo do chwili słabości, jednak dobrze by było, aby błędne decyzje były wyjątkami, a nie regułą.

6. Marnotrawstwo

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, w Polsce rocznie marnuje się około 9 milionów ton żywności. Warto o tym pamiętać i za każdym razem, kiedy wyrzuca się artykuły spożywcze do kosza, to jest to praktycznie to samo, co wyrzucanie pieniędzy.

Marnotrawić można zaś wiele rzeczy, nie tylko żywność, ale także np. wodę, prąd, gaz, benzynę itp. Dobrze jest mieć tego świadomość i przynajmniej starać się ograniczać marnotrawstwo w swoim życiu.

7. Brak wykorzystywania szans

Współczesny świat zmienia się w niezwykle szybkim, wręcz szalonym tempie, co ma swoje wady, ale także i zalety. Zamiast więc tkwić w bierności i pesymistycznych przekonaniach, lepiej jest szukać szans i starać się je wykorzystywać.

Zwykła zmiana konta bankowego może okazać się strzałem w dziesiątkę. Banki bowiem rzadko kiedy oferują benefity dla stałych klientów, za to mają przygotowany szereg korzyści dla nowych. Innym pomysłem może być wykorzystanie potęgi Internetu, dzięki któremu można dorobić całkiem spore sumy i to bez wychodzenia z domu.

Szybka pożyczka

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon
Zaczynajmy!

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, maksymalne RRSO wynosi 485,25%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 2000zł na spłatę w ciągu 120 dni, opłaty będą miały wysokość 104,30 zł, całkowita płatność wyniesie 2104,30 zł; RRSO 27,80%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.01.2024 r.

Z całą pewnością okres wakacji jest czasem, na który z utęsknieniem czeka absolutnie każdy. Zarówno dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, które mają przeszło dwa miesiące wolnego od codziennych obowiązków, jak i dorosłych. Im zazwyczaj przysługuje jedynie około dwa tygodnie na odpoczynek. Lipiec ... więcej
Nadchodzące lato będzie inne niż poprzednie. Jak każdy doskonale wie, ostatnie dwa lata naznaczone były pandemią koronawirusa, która wręcz wywróciła cały świat do góry nogami. Podczas wakacji obowiązywały liczne ograniczenia, często całkowicie uniemożliwiające wyjazd na wczasy lub urlop. Co do zasad... więcej