Finanse

8 rad jak oszczędzać i nie zwariować

Warto oszczędzać, bo dzięki temu z czasem można sobie w życiu pozwolić na więcej i np. za uzbierane środki wyruszyć na podróż do Rzymu. Z drugiej jednak strony należy oszczędzać z umiarem, tak by oszczędzanie nie było katorgą. Podajmy kilka rad, jak to zrobić

1. Na zakupy bez dzieci

W dzisiejszym świecie natykamy się na mnóstwo reklam. O ile osoby dorosłe są w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście dana promocja jest opłacalna, o tyle dzieci wobec trików marketingowych są absolutnie bezbronne. Wybierając się z dziećmi do supermarketu, zwykle kupuje się zaś dużo więcej rzeczy i to zwykle tych mało potrzebnych. Oczywiście nie oznacza to, że z dziećmi nie warto nigdy iść do sklepu, ale trzeba mieć świadomość tego, że może to doprowadzić do dokonania zdecydowanie za dużych zakupów i stracenia pieniędzy. Warto też pamiętać, że do sklepu najlepiej jest się wybrać z wcześniej przygotowaną listą, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kupienia zbędnych artykułów.

2. Nie warto oszczędzać na jedzeniu i innych podstawowych dobrach

Oszczędzać trzeba z głową i nie warto szukać oszczędności w podstawowych dobrach, takich jak żywność. Po pierwsze znacznie obniży to komfort i satysfakcje z życia. Po drugie może to doprowadzić do problemów zdrowotnych i konieczności zażywania leków, co zaś często wiąże się ze sporymi wydatkami.

Nie powinno się też oszczędzać na innych artykułach potrzebnych do życia. Jeżeli więc lekarz zalecił zażywanie jakiegoś lekarstwa, to nie należy się wstrzymywać z jego wykupieniem, celem zaoszczędzenia. Na dłuższą metę przyniesie do dużo więcej strat niż korzyści.

Nie warto także oszczędzać na swoim bezpieczeństwie. Niektórzy rezygnują np. z ubezpieczenia swojego mieszkania lub domu, dzięki czemu teoretycznie oszczędzają nawet kilkaset złotych w skali roku. Niestety mogą stracić cały swój dorobek np. w wyniku pożaru.

3. Płać gotówką, najlepiej o dużym nominale

Karty płatnicze ułatwiają życie, dzięki nim płacić można szybko i wygodnie. Niestety ma to też drugą stronę medalu. Ludzie używający kart mają bowiem tendencje do wydawania większej ilości pieniędzy niż ci korzystający z gotówki. Jeśli chce się oszczędzać, to w miarę możliwości najlepiej wykorzystywać duże nominały. Kiedy ma się banknot 200 złotowy, to człowiek zazwyczaj zastanawia się dużo dokładniej nad celowością danego zakupu niż wtedy, kiedy w portfelu ma dużo mniejsze nominały.

4. Planuj oszczędzanie i wyznaczaj cele

Dzięki planowaniu i wyznaczaniu realistycznych celów ma się większą motywację do oszczędzania. Można więc wyznaczyć sobie cele np. comiesięcznego odkładnia minimum 200 złotych. Równie dobrym pomysłem jest motywacja pozytywna, czyli nagradzanie siebie za zrealizowanie planu oszczędnościowego. Można więc postawić sobie warunek np. jeśli uda się zaoszczędzić przez najbliższy rok co najmniej 2500 złotych, to wybierze się na weekend do Paryża.

5. Pamiętaj, że oszczędzanie może… uzależnić

Nadmierne oszczędzenie może być równie szkodliwe, co wydawanie pieniędzy lekką ręką. Dla niektórych ludzi oszczędzanie staje się bowiem obsesją. Potrafią oni oszczędzać absolutnie na wszystkim, niestety żyjąc przy tym w nędzy. Wtedy to stan konta szybko rośnie, jednak poziom życia spada drastycznie. Warto więc pamiętać, że pieniądze są środkiem, a nie celem samym w sobie, a nadmierne oszczędzanie może być wręcz niebezpieczne.

6. Skup się na największych wydatkach

Teoretycznie najłatwiej jest oszczędzać na często kupowanych produktach. Takie artykuły, jak środki czystości, kosmetyki, czy odzież nabywa się przecież często. W konsekwencji ma się najlepsze rozpoznanie na temat jakości i poziomu cen takich produktów. Warto jednak pamiętać, że kosztują one względnie niedużo, a więc i ciężko na nich zaoszczędzić duże ilości pieniędzy. Dobrze jest zaś podejmować racjonalne decyzje przy zakupie drogich towarów. Sprzęt RTV/AGD, czy samochód kupuje się rzadko, lecz wydaje się na nie wielkie kwoty. W ich przypadku zaoszczędzenie nawet kilku procent może już oznaczać pozostawienie w portfelu naprawdę dużej ilości środków.

7. Pieniądze mogą na siebie pracować

Małe i duże przedsiębiorstwa niewykorzystane środki finansowe trzymają na lokatach, ponieważ im się to opłaca. Warto wziąć z nich przykład i jeśli tylko ma się taką możliwość, to również własne środki finansowe należy trzymać w lokacie. Zysk z tego będzie raczej niewielki, ale zawsze wyjdzie się na plus. W dzisiejszych czasach założenie lokaty jest zaś bardzo proste, a wystarczy do tego zalogowanie się na swoje konto bankowe i wykonanie kilku kliknięć.

8. Kupuj dokładnie tyle, ile jest Ci potrzebne

W erze konsumpcjonizmu łatwo jest rzucić się w wir zakupów i nabywać więcej niż jest to potrzebne. Możliwe więc, że abonament telefoniczny za 30 złotych będzie w przypadku danej osoby zupełnie wystarczający, podczas gdy posiada ona pakiet za 50 złotych. W ten sposób w ciągu roku traci się 240 złotych.

Kto inny zaś wykorzystuje Internet wyłącznie do przeglądania informacji, a zawarł umowę na super szybką sieć. Ma więc usługę, której potencjał wykorzystuje tylko w części i ponosi nadmierny wydatek. Jeśli chce się oszczędzać, to warto unikać sytuacji tego typu.

Szybka pożyczka

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon
Zaczynajmy!

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, maksymalne RRSO wynosi 485,25%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 2000zł na spłatę w ciągu 120 dni, opłaty będą miały wysokość 104,30 zł, całkowita płatność wyniesie 2104,30 zł; RRSO 27,80%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.01.2024 r.

Z całą pewnością okres wakacji jest czasem, na który z utęsknieniem czeka absolutnie każdy. Zarówno dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, które mają przeszło dwa miesiące wolnego od codziennych obowiązków, jak i dorosłych. Im zazwyczaj przysługuje jedynie około dwa tygodnie na odpoczynek. Lipiec ... więcej
Nadchodzące lato będzie inne niż poprzednie. Jak każdy doskonale wie, ostatnie dwa lata naznaczone były pandemią koronawirusa, która wręcz wywróciła cały świat do góry nogami. Podczas wakacji obowiązywały liczne ograniczenia, często całkowicie uniemożliwiające wyjazd na wczasy lub urlop. Co do zasad... więcej