Pożyczki

Co warto wiedzieć na temat pożyczek społecznościowych?

Szukając ofert pożyczek online, coraz częściej można natknąć się na tzw. pożyczki społecznościowe, oferowane przez osoby prywatne. Czy jednak są one opłacalne i w pełni bezpieczne?

Czym jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczki społecznościowe wyróżniają się tym, że w ich przypadku pożyczkodawcą jest osoba prywatna. O ile więc w przypadku tradycyjnych form pożyczania środki pożycza się np. od banku, czy też firmy pożyczkowej, o tyle zaciągając pożyczkę społecznościową, zawiera się umowę z prywatnym inwestorem. W umowie pożyczkowej firma finansowa pełni zaś rolę wyłącznie pośrednika.

Tego typu pożyczki są już popularne w niektórych krajach zachodnich, a obecnie zyskują także zwolenników w Polsce, gdzie są także zwane pożyczkami peer to peer oraz pożyczkami prywatnymi. Cechą typową pożyczek społecznościowych jest zachowanie anonimowości stron umowy, czyli pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy, którzy są dla siebie obcymi ludźmi.

Formalności związane z pożyczkami społecznościowymi ustala się zwykle przez Internet na stronach portali, które zapewniają pośrednictwo pomiędzy pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą. Pożyczki społeczne dają więc osobom prywatnym możliwość nie tylko pożyczenia pieniędzy, ale także wcielenia się w rolę pożyczkodawcy. Inwestowanie swych środków finansowych w pożyczki społecznościowe może okazać się opłacalne, ponieważ stopy zwrotu są zwykle wyższe niż np. w przypadku lokat. Z drugiej jednak strony wiążą się także z ryzkiem i możliwością utracenia środków finansowych.

Warunki pożyczki, czyli wysokość oferowanych kwot, czas spłaty i liczba rat są bardzo elastyczne. Pożyczyć można zarówno małe, jak i duże kwoty, które spłaca się w różnych terminach. Wszystko jest zależne od postanowień w konkretnej umowie pożyczki. Pożyczkę społecznościową otrzymać można także bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o dochodach, a także w przypadku posiadania negatywnej historii kredytowej, czy też posiadaniu zadłużenia. Warto jednak pamiętać, że także w przypadku pożyczek społecznościowych, ocena wiarygodności pożyczkobiorcy może mieć ogromny wpływ na zaoferowane warunki przez pożyczkodawcę.

Czy pożyczki społecznościowe są legalne?

Pożyczki społecznościowe są legalne, o ile tylko przy ich udzielaniu występuje pośrednik, czyli legalnie działająca instytucja finansowa. Chcąc więc pożyczać środki w ten sposób, najlepiej jest skorzystać ze znanej strony internetowej, która oferuje usługi tego typu. W Internecie można zaś znaleźć kilka popularnych i sprawdzonych portali tego typu. Dobrze jest zaś unikać anonimowych ogłoszeń dotyczących pożyczek społecznościowych, znalezionych np. na portalach aukcyjnych.

Decydując się na pożyczkę społecznościową, trzeba też zachować szczególną ostrożność. Bardzo ważne jest więc to, aby dokładnie przeczytać umowę takiej pożyczki, zanim ją się zawrze. Pożyczki społecznościowe są bardzo różne, a więc ich umowy także mogą się mocno różnić. Każda umowa tego typu powinna być jednak w pełni zrozumiała dla obu stron, a także zawierać wszystkie ważne informacje. Trzeba więc sprawdzić, czy są w niej ujęte zasady udzielenia pożyczki, wysokość pożyczonej kwoty, harmonogram spłat zobowiązania, wysokość odsetek oraz wszystkie inne istotne informacje.

Jakie zalety ma pożyczka społecznościowa?

Pożyczki społecznościowe mają kilka zalet, a ich umiejętne i odpowiedzialne użycie może okazać się bardzo opłacalne. Plusem tego typu rozwiązania jest przede wszystkim łatwość otrzymania środków.

Pożyczkę społecznościową można potencjalnie otrzymać nawet w przypadku posiadania dużego zadłużenia, czy też mocno niekorzystnej historii kredytowej. Ubieganie się o taką pożyczkę jest również proste i może odbywać się w pełni online. W dodatku formalności zwykle są ograniczone do absolutnego minimum, a środki na konto trafiają błyskawicznie.

Elastyczność pożyczek społecznościowych oraz możliwość negocjowania warunków to także wielkie zalety pożyczek społecznościowych. W tym przypadku istnieje więc szansa na otrzymanie idealnie dopasowanej oferty pod względem wnioskowanej kwoty, czy też terminu spłaty. Często negocjować można także i wysokość oprocentowania.

Jakie wady ma pożyczka społecznościowa?

Ubiegając się o pożyczkę społecznościową, trzeba być również świadomym wad i ryzyka związanego z jej zaciągnięciem. Często podnosi się argument, że ryzyko zostania oszukanym w tego typu umowach jest wysokie. Minusem pożyczek społecznościowych jest także konieczność zapłaty prowizji, dla firmy pośredniczącej w transakcji.

Chcąc więc skorzystać z pożyczek społecznościowych, należy mieć świadomość, że pożycza się wyłącznie na własną odpowiedzialność. Bardzo ważne jest równie to, aby z tego typu ofert korzystać wyłącznie poprzez w pełni legalne platformy. Kluczowe znaczenie dla ograniczenia ryzyka ma również szczegółowe przeczytanie umowy pożyczki.

Gdzie można uzyskać pożyczkę społecznościową?

Rynek pożyczek społecznościowych w Polsce dopiero wchodzi w fazę intensywnego rozwoju i prawdopodobnie czekać go będzie jeszcze wiele zmian. Dlatego też, zanim skorzysta się z tej formy pożyczania, warto wszystko dokładnie sprawdzić, a w szczególności warunki ofert oraz legalność platform, które pośredniczą w ich przyznawaniu.

Znaleźć można przynajmniej kilka stron, które oferują takie pożyczki. Portal eMonero umożliwia skorzystanie z takich ofert, gdzie pożyczyć można do kilku tysięcy złotych nawet w kilkanaście minut. Korzystanie z eMonero może być także opłacalne dla osób prywatnych, które chcąc wcielić się w rolę pożyczkodawców, ponieważ potencjalnie portal ten umożliwia uzyskanie dużej stopy zwrotu.

Fellow Finance to zaś portal, który umożliwia uzyskanie ratalnej pożyczki społecznościowej na kwoty przekraczające nawet 10 000 złotych. Ubiegać mogą się o nią także o osoby, o kiepskiej historii kredytowej. Fellow Finance może być także dobrym portalem dla inwestorów, ponieważ dzięki niemu także można uzyskać potencjalnie wysoką stopę zwrotu.

Dużą elastyczność oferuje zaś portal finansowo.pl, gdzie pożyczyć można bardzo różne kwoty, od zaledwie 50zł, do aż 30 000zł. Portal kusi także pożyczkodawców, zapewniając o możliwości osiągnięcia atrakcyjnych zysków, w prosty sposób.

Tak naprawdę jednak na rynku pożyczek społecznościowych, spotkać można znacznie więcej ofert, a ich liczba powinna systematycznie rosnąć. Jeszcze raz jednak przypominamy, że choć pożyczki społecznościowe mogą okazać się atrakcyjne zarówno dla prywatnych pożyczkobiorców, jak i pożyczkodawców, to jednak zawsze wiążą się też z pewnym ryzykiem. Trzeba mieć tego świadomość, a korzystnie z tego typu usług koniecznie należy dokładnie przemyśleć, pamiętając że środki zawsze pożycza się na własną odpowiedzialność.

Pożyczki społecznościowe – czy i kiedy warto?

W Polsce sektor pożyczek, szczególnie tych internetowych prężnie się rozwija. Pożyczki społecznościowe to zaś segment tego rynku, który powinien rosnąć bardzo szybko. Pożyczki społecznościowe mają bowiem duże zalety, takie jak elastyczność warunków.

Korzystanie z tego typu ofert może okazać się korzystne, szczególnie wtedy, kiedy inne formy uzyskania pożyczki są z różnych względów nieosiągalne. Warto jednak mieć świadomość z ryzykiem powiązanym z pożyczkami społecznościowymi i pamiętać o tym, że ubiegając się o nie, trzeba zachować wzmożoną czujność na każdym kroku.

Szybka pożyczka

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon
Zaczynajmy!

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, maksymalne RRSO wynosi 485,25%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 2000zł na spłatę w ciągu 120 dni, opłaty będą miały wysokość 104,30 zł, całkowita płatność wyniesie 2104,30 zł; RRSO 27,80%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.01.2024 r.

Zdecydowana większość ludzi uwielbia okres Świąt Bożego Narodzenia. Są to najbardziej rodzinne i magiczne dni w całym roku. Jednocześnie wielu z nas przywykło do tego, że Święta powinny być dopięte na ostatni guzik. Wigilijny stół powinien być suto zastawiony, prezenty pod choinką pięknie przyozdobi... więcej
Nadchodzi Black Friday! Black Friday, czy też Czarny Piątek, nadchodzi wielkimi krokami. Z całą pewnością, praktycznie każdy wie, co to za dzień. Dla mniej wtajemniczonych warto jednak przypomnieć, że Black Friday wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i przypada w pierwszy piątek po Dniu Dziękczynieni... więcej