Finanse

Jak zrobić korzystne świąteczne zakupy na ostatnią chwilę?

Zaraz Święta! W końcu będzie można wypocząć w rodzinnym gronie. Wcześniej jednak trzeba się do tego przygotować. Jeśli zaś świąteczne zakupy zostawiłeś na ostatnią chwilę, to sprawdź jak zrobić je z głową. Dzięki temu będziesz mógł spędzić udane święta bez zbędnego stresu i wydawania majątku!

Ilu Polaków robi świąteczne zakupy w ostatniej chwili?

Jeśli co roku zakupy na Święta robisz na ostatnią chwilę, to z pewnością nie jesteś sam. Wystarczy spojrzeć na tłumy w sklepach tuż przed Wigilią, aby stwierdzić, że zakupy na ostatnią chwilę to polska specjalność.

Jak podaje portal „Wirtualne Media”, powołujący się na badania „Kantar Millward Brown” niemal 50% Polaków robi świąteczne zakupy na ostatnią chwilę. Z wyprzedzeniem kilku tygodni świąteczne zakupi zaś tylko 7% polskich obywateli.

To badanie wskazuje też, że dokonywanie świątecznych zakupów dla Polaków wiąże się z dużą ilością stresu. Największe obawy związane są zaś z tym, że nie trafi się z doborem właściwego prezentu. Warto więc przypomnieć, że Święta Bożego Narodzenia i wszystko, co z nimi związane istnieją po to, aby wypocząć w rodzinnym gronie, a nie po to, aby się zamartwiać.

Czy świąteczne zakupy na ostatnią chwilę mogą być dobrym pomysłem?

W teorii zakupy na Święta Bożego Narodzenia powinno się robić z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu wszystko można dokładnie zaplanować, wydatki rozłożyć na dłuższy okres i uniknąć chaosu, jaki pojawia się w sklepach tuż przed Wigilią.

W praktyce jednak wielu ludzi decyduje się zrobić świąteczne zakupy w ostatnim możliwym momencie. Powodów takiej sytuacji jest wiele, a przede wszystkim wynika to z braku czasu. Warto także spojrzeć na pozytywne aspekty zakupów last minute:

 • Spontanicznie kupione prezenty mogą być lepsze! Jak przekonuje Ferratum, powołując się na badania naukowe, kupno prezentu świątecznego w ostatnim momencie jest najlepszym pomysłem.
 • Choinka kupiona na ostatnią chwilę będzie świetnie wyglądać w czasie Wigilii, ponieważ nie zdąży jeszcze zgubić igieł. Ponadto tuż przed Świętami choinki są często oferowane po niższych cenach.
 • Produkty spożywcze, a w szczególności owoce i warzywa wręcz trzeba kupować tuż przed Świętami, ponieważ tylko wtedy będą świeże.
 • Mniej czasu, może też oznaczać nieco mniejsze zakupy, a więc i mniejsze wydatki, co może mieć pozytywny wpływ na stan domowych oszczędności.
 • Robiąc wszystkie zakupy na ostatnią chwilę, można się porządnie zmęczyć, ale dzięki temu można jeszcze bardziej docenić świąteczny wypoczynek.

Wbrew pozorom, świąteczne zakupy na ostatnią chwilę mogą się więc okazać doskonałym pomysłem!

O czym pamiętać przed wybraniem się na zakupy last minute?

Przedświąteczne zakupy rządzą się swoimi prawami. Na ulicach, a w szczególności w galeriach handlowych spotkać można tłumy ludzi, a w powietrzu wyczuwa się nastrój świątecznego wyczekiwania. Chcąc zrobić udane zakupy należy jednak pamiętać o kilku praktycznych kwestiach:

 • W Wigilię sklepy są czynne do 14:00, spora część sklepowego asortymentu może być jednak wykupiona znacznie wcześniej.
 • W niektórych bankomatach tuż przed Świętami może zabraknąć gotówki, ponieważ korzysta z nich wtedy bardzo dużo ludzi.
 • Trzeba uważać na złodziei. Dla nich przedświąteczna zawierucha to doskonały czas na działanie.
 • Kupując na ostatnią chwilę, lepiej jest skorzystać ze sklepów stacjonarnych. Zamówienia dokonane przez Internet, mogą bowiem nie dotrzeć na czas.
 • Paliwo lepiej jest kupować z chociaż małym wyprzedzeniem. Jeśli na Święta się wyjeżdża, to trzeba pamiętać, że np. na stacjach przy autostradzie kolejki mogą być ogromne, a ceny paliwa mało korzystne.
 • Do centrów handlowych warto wybrać się komunikacją publiczną, ponieważ tuż przed Świętami bardzo trudno jest znaleźć miejsca parkingowe.
 • Święta z zasady wiążą się z wydatkami, warto jednak pamiętać, aby z nimi nie przesadzić.

Jak widać, nawet zakupy na ostatnią chwilę wymagają planowania i zachowania zdrowego rozsądku.

Jakie prezenty kupić na ostatnią chwilę?

Wybranie prezentów to jedna z najważniejszych rzeczy, jaka związana jest ze Świętami. Niestety trafienie z prezentem często jest trudne, co odzwierciedlają statystyki. Jak wskazuje portal „Co słychać w biznesie”, tuż po Świętach liczba zwracanych towarów jest wyższa aż o niemal 40%.

Kupując na ostatnią chwilę, ma się też nieco ograniczony wybór. W końcu czas nagli, a asortyment sklepowy się wyczerpuje. Na szczęście pod wpływem emocji dokonuje się spontanicznych decyzji, które często okazują się trafione.

Jeśli zaś nie ma się żadnego pomysłu na upominek, to warto pomyśleć o prezentach uniwersalnych. Dobrym wyborem mogą okazać się karty podarunkowe, dzięki któremu to sam obdarowany wybierze dokładnie to, co chce. Taki prezent jest zwykle też dużo milej widziany niż wręczenie gotówki. Do karty podarunkowej można też dołączyć coś słodkiego albo owoce.

Jak przygotować się na zakupy?

Czasu do Świąt jest coraz mniej, zanim się jednak wyruszy na zakupowe łowy, warto choć chwilę poświęcić na opracowanie planu. Przygotowując listę zakupów, nie zapomni się o kupnie jakiejś ważnej rzeczy. Na zakupy warto się zaś udać nie tylko z taką listą, ale także i długopisem, dzięki któremu będzie można zaznaczać, co już zdążyło się nabyć.

Warto też przemyśleć, do jakich sklepów chce się udać. Wskazane jest, by znajdowały się one niedaleko siebie. Przed Świętami w centrach miast korki są bowiem standardem. Równie ważne jest wybranie odpowiedniej pory na udanie się do sklepów. Najlepiej zacząć z samego rana, póki tłok w galeriach handlowych jest względnie niewielki.

Szybka pożyczka

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, maksymalne RRSO wynosi 485,25%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 2000zł na spłatę w ciągu 120 dni, opłaty będą miały wysokość 104,30 zł, całkowita płatność wyniesie 2104,30 zł; RRSO 27,80%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.01.2024 r.

Z całą pewnością okres wakacji jest czasem, na który z utęsknieniem czeka absolutnie każdy. Zarówno dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, które mają przeszło dwa miesiące wolnego od codziennych obowiązków, jak i dorosłych. Im zazwyczaj przysługuje jedynie około dwa tygodnie na odpoczynek. Lipiec ... więcej
Nadchodzące lato będzie inne niż poprzednie. Jak każdy doskonale wie, ostatnie dwa lata naznaczone były pandemią koronawirusa, która wręcz wywróciła cały świat do góry nogami. Podczas wakacji obowiązywały liczne ograniczenia, często całkowicie uniemożliwiające wyjazd na wczasy lub urlop. Co do zasad... więcej