15 zaskakująco prostych sposobów na finanse pod kontrolą w 2018 roku

Świat się stale zmienia, co wymaga od nas ciągłego przystosowania się, ale także daje mnóstwo wspaniałych okazji. Cały czas nie zmienia się jednak to, że warto mieć swoje finanse pod kontrolą. Podpowiadamy więc kilka prostych sposobów na zachowanie zdrowia finansowego w 2018 roku.

1. Szukaj i korzystaj finansowych okazji

Promocje, obniżki, zniżki dla stałych klientów, czy też wyprzedaże – znamy je wszyscy i praktycznie wszyscy z nich korzystamy. Nie ma w tym absolutnie nic złego, a wręcz przeciwnie, ponieważ korzystanie z promocji często jest doskonałym pomysłem na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Warto jednak zawsze zachowywać odrobinę rozsądku, ponieważ to, że coś jest oznaczone jako promocja, nie musi jeszcze oznaczać, że opłaca się to kupić.

2. Korzystaj z nieograniczonego potencjału sieci

Coraz bardziej żyjemy na styku świata rzeczywistego i wirtualnego, a umiejętne wykorzystanie Internetu umożliwia zaoszczędzenie wielkiej ilości pieniędzy. Zanim więc cokolwiek kupimy, warto jest sprawdzić, czy przypadkiem dana rzecz, czy usługa nie jest w Internecie tańsza. W sieci ceny są przecież zwykle bardzo atrakcyjne, w dodatku ma się dostęp do wręcz nieograniczonego asortymentu oraz szeregu informacji i opinii na temat każdego produktu. Dużo pomocnych informacji można znaleźć także w różnego rodzaju porównywarkach internetowych.

3. Pamiętaj, że cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości

To, że jakiś produkt jest drogil wcale nie musi oznaczać, że jest dobry. Zamiast więc sugerować się ceną, lepiej jest porównywać produkty pod względem ich składu i jakości i wybierać te, których relacja jakości do ceny jest możliwie najwyższa.

4. Nie przesadzaj z oszczędnością

Pieniądze warto szanować, w końcu tak ciężko trzeba na nie pracować. Pamiętajmy jednak, że pieniądze to tylko sposób na osiągnięcie celu, a nie cel sam w sobie. Dlatego też czasem warto trochę odpuścić oszczędzanie i żyć chwilą. Kiedy zaś pilnie potrzebna jest na coś gotówka, to także nie stoi nic na przeszkodzie, aby w sposób odpowiedzialny zaciągnąć pożyczkę przez Internet, tym bardziej że w dzisiejszych czasach jest to tak proste, szybkie i atrakcyjne.

5. Zastanów się, czy możesz coś wypożyczyć, zamiast to kupić

Wiele rzeczy, szczególnie tych, z których korzysta się rzadko, warto jest wypożyczyć. To się po prostu często opłaca, a wcale nie musi skutkować mniejszą satysfakcją z użytkowania danej rzeczy. Czytasz książki? Nie musisz co tydzień kupować nowego tytułu, wystarczy tylko założyć kartę biblioteczną. Raz na parę lat jeździsz na narty? Może wcale nie musisz kupować nowego sprzętu narciarskiego, a wystarczy, że go wypożyczysz?

6. Planuj większe wydatki

Czas to pieniądz, a w dzisiejszym świecie często jest i tak, że im wcześniej się coś zrobi, tym taniej to wychodzi. Dlatego też warto np. wakacje planować z wyprzedzeniem, rezerwacja noclegu, czy też transportu z np. kilkumiesięcznym wyprzedzeniem często oznacza przecież zaoszczędzenie znacznych sum pieniędzy.

7. Nie wyrzucaj jedzenia

Artykuły spożywcze stanowią sporą część niemal każdego budżetu domowego. Warto więc skupić się na tym, aby nie tracić pieniędzy na ich kupnie, co niestety nie jest rzadkością. Dobrze jest więc przygotowywać się do zakupów za pomocą listy i kupować tylko tyle jedzenia, ile jest potrzebne. Wyrzucanie jedzenia jest przecież równoznaczne z wyrzucaniem pieniędzy.

8. Zaoszczędź na transporcie

Wydatki na samochód często także stanowią lwią część budżetu. Warto więc zastanowić się nad tym, czy do pracy trzeba jeździć samochodem? Może równie dobrym, a przy tym tańszym rozwiązaniem okaże się komunikacja miejska? Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie życia bez własnego samochodu, to może warto chociaż jeździć ekonomicznie, a gdy się kupuje nowych samochód, to może warto rozważyć nabycie takiego, z małym silnikiem?

9. Minimalizuj wydatki domowe

Marnowanie wody, gazu oraz prądu to także wyrzucanie pieniędzy. Warto więc się trzymać kilku prostych zasadach, czyli np. rzeczy prać dopiero kiedy pralka jest szczelnie zapełniona i wyłączać światło, kiedy nie jest ono potrzebne. O oszczędnościach warto też pamiętać, nabywając nowy sprzęt RTV i AGD, ponieważ inwestycja w sprzęt energooszczędny naprawdę może się zwrócić i to z nawiązką. Czasem już małe inwestycje np. w perlatory okazują się świetnym pomysłem na zaoszczędzenie gotówki.

10. Czy nie zasługujesz na podwyżkę?

Rozmowa z przełożonym o podwyżce bywa stresująca, ale jeśli zakończy się sukcesem, to daje ogromną satysfakcję, a przede wszystkim oznacza większe dochody. Trzeba pamiętać, że szefowe raczej rzadko wychodzą z inicjatywą przeprowadzenia rozmowy o podwyżkach, dlatego też należy samemu o nią zawalczyć. Jeżeli zaś uważasz, że zasługujesz na podwyżkę, a jej nie otrzymujesz, to może jest to dobry moment na zmianę pracy?

11. Sprzedaj nieużywane rzeczy

W Twojej szafie i piwnicy zalegają zbędne przedmioty, których już nie będziesz używał? Może zamiast je wyrzucać, wystaw je na aukcji internetowej? Można się zdziwić, jak wiele wydawałoby się zbędnych rzeczy znajdzie w sieci chętnych, którzy zapłacą za nie jakieś pieniądze.

12. Nie wszystko musi być nowe

Warto też samemu korzystać z portali, gdzie są oferowane używane przedmioty jako kupiec. W końcu wiele używanych rzeczy jest równie dobrych, co nowe, a ich ceny bywają o kilkadziesiąt procent niższe. Czasem można w ten sposób upolować prawdziwe finansowe okazje.

13. Ucz dzieci świadomości finansowej

Rodzice zawsze chcą zapewnić dzieciom wszystko co najlepsze. Dobrze jest jednak pamiętać, że zbytnie rozpieszczanie swoich pociech może być nie tylko kosztowne, ale także niekorzystnie na nie wpłynąć. Lepiej jest więc edukować swe dzieci na temat umiejętnego zarządzania finansami. W ten sposób można zaoszczędzić środki nie tylko dziś, ale także sprawić by Twoje dzieci lepiej radziły sobie w życiu.

14. Kupuj tylko to, co naprawdę jest Ci potrzebne

Zakupoholizm to poważny problem, który dotyka coraz więcej ludzi. Warto więc zawsze pomyśleć, czy dana rzecz jest nam absolutnie niezbędna, czy też nic się nie stanie, jeżeli jej się nie kupi. Przykładowo kupno mnóstwa ubrań pod wpływem emocji, z których później się nie korzysta to marnowanie pieniędzy.

15. Negocjuj zawsze, kiedy to możliwe

Nie trzeba być wcale wielkim biznesmenem, ani mistrzem negocjacji, aby być w stanie zbić nieco z ceny. Warto także rozwijać tę cenną umiejętność, która przydaje się na co dzień, ale także w przypadku wielkich zakupów, takich jak nabycie mieszkania, domu, czy samochodu.