Minimalne wynagrodzenie w 2021 - ile wyniesie i co to oznacza?


Mimo coraz wyższych zarobków, wciąż ogromna rzesza naszych rodaków rok rocznie z uwagą śledzi debatę polityczną dotyczącą planowanej wysokości tak zwanego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co do zasady, kwestia ta jest regulowana przez rok rocznie stosownym Rozporządzeniem Rady Ministrów. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to w zasadzie mało istotne, kwota ta wywiera jednak bezpośredni wpływ na inne opłaty, składki, czy też koszty. W niniejszym artykule wskażemy dokładnie, jakie minimalne wynagrodzenie za pracę będzie obowiązywało w 2021 r. oraz co to w praktyce oznacza. Przedstawimy również kręgi osób, dla których podwyżka będzie pozytywna oraz te, które z pewnością nie będą zadowolone z zaproponowanych przez organy państwowe stawek.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 roku

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę praz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r., w bieżącym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2.800 zł brutto. Z kolei od 1 stycznia 2021 roku stawka godzinowa nie może być niższa niż 18,30 zł brutto. Wypada wyjaśnić – dla mniej wtajemniczonych – że kwota 2.800 zł brutto dotyczy osób, które wykonują pracę na podstawie umowy o pracę. W związku z tym, każdy legalnie zatrudniany pracownik nie może zarabiać mniej. Kwota godzinowa – 18,30 zł brutto – dotyczy z kolei osób świadczących usługi na podstawie umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług i tym podobnych. Oznacza to, że te osoby mogą zarabiać mniej niż 2.800 zł brutto miesięcznie – wystarczy że po prostu pracują w mniejszym, aniżeli pełnoetatowy, wymiarze czasu pracy. Co więcej, jak wiadomo brutto a netto to dwie różne kwoty, więc warto dodać, że minimalne wynagrodzenie netto wynosi 2.062 zł netto, a stawka godzinowa 13,44 zł netto. Jednocześnie trzeba przypomnieć, że do płacy minimalnej nie jest wliczane:

  • Wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach,
  • Dodatek za pracę w porze nocnej,
  • Nagrody jubileuszowe;

W związku z tym, trzeba wiedzieć, że minimalne wynagrodzenie jest tak naprawdę podstawą, zaś pracodawca nie może uchylić się od jego zapłaty poprzez przykładowo dodanie pracownikowi nocek.

Korzyści z podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej

W następnej kolejności koniecznym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, dla kogo podwyżki płac są korzystne? Przede wszystkim – co oczywiste – dla najmniej zarabiających, w szczególności na podstawie umów o pracę. Z automatu bowiem ich wynagrodzenia wzrosną. W przypadku zleceniobiorców ciężko oczekiwać realnego wzrostu płac, ponieważ raczej założyć należy, że ich szefostwo przeredaguje umowy w ten sposób, że na papierze będą po prostu pracować mniej godzin. W ten sposób minimalna stawka godzinowa zostanie zachowana, ale teoretyczna ilość pracy zmaleje. Wyższa płaca minimalna jest również niezwykle korzystna dla osób, którzy mają problemy z komornikami – wyłączona od egzekucji jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, w związku z czym pozostanie im więcej środków do życia. Kolejnym kręgiem osób, dla których zmiana jest dobra, są:

  • Pracujący w nocy,
  • Osoby, które pozywają pracodawcę z tytułu dopuszczenia się dyskryminacji,
  • Osoby, które pobierają zasiłek chorobowy,
  • Osoby nie wykonujące pracy z powodu przestoju.

W powyższych przypadkach wysokość wynagrodzenia, zasiłku i tym podobnych uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia, co w tym roku przełoży się na nieznaczną podwyżkę.

Negatywne skutki podniesienia płacy minimalnej

Przede wszystkim niezadowoleni będą pracodawcy, zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Wyższa kwota, którą muszą wypłacić pracownikowi powoduje, że zapewne wyższy będzie również koszt oferowanych przez danego przedsiębiorcę usług lub produktów. Ponadto, zmiana nie jest korzystna dla przedsiębiorców, w przypadku których składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione są od wysokości płacy minimalnej. W tym roku – co prawda nieznacznie – ale będą musieli co miesiąc odprowadzić nieco więcej pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powyższe jednak przedkłada się niestety na sytuację przeciętnego Polaka, na którego najpewniej przedsiębiorcy i podmioty gospodarcze przerzucą koszty wyższego wynagrodzenia minimalnego. W niedługim okresie czasu, można się więc spodziewać nieznacznych podwyżek cen w sklepach. Jeśli pilnie potrzebujesz pieniędzy, być może te wskazówki będą Ci przydatne.

Podsumowanie

Generalnie nie da się jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie, czy podwyższanie minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej jest dobrym rozwiązaniem, czy też powinno się go unikać i pozwolić rynkowi na samodzielne kształtowanie wysokości płac. Z całą pewnością, odgórne narzucenie konkretnej kwoty w pewnym sensie zapobiega sytuacji, w której pracownik otrzymywałby wynagrodzenie na poziomie zupełnie nieadekwatnym do wysiłku włożonego w wykonanie swoich obowiązków. Trzeba bowiem pamiętać, że są różni pracodawcy – zarówno uczciwi, jak i mniej uczciwi. W naszym kraju jest sporo podmiotów, które nawet nie myślą, że można wypłacić wynagrodzenie na poziomie minimalnego, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, w których – w szczególności ludzie młodzi – usługi świadczone są na podstawie umów zlecenie przez cały miesiąc, zaś oficjalnie praca odbywa się praktycznie przez połowę tego miesiąca i tylko w proporcjonalnej wysokości wynagrodzenie jest przekazywane na konto. Na samo zakończenie warto powtórzyć i w formie wyliczenia przypomnieć, że w 2021 roku płace minimalne wynoszą:

  • 2.800,00 zł brutto wynagrodzenia minimalnego,
  • 18,30 zł brutto minimalnej stawki godzinowej;

Szybka pożyczka

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, maksymalne RRSO wynosi 485,25%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 2000zł na spłatę w ciągu 120 dni, opłaty będą miały wysokość 104,30 zł, całkowita płatność wyniesie 2104,30 zł; RRSO 27,80%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.01.2024 r.

Z całą pewnością okres wakacji jest czasem, na który z utęsknieniem czeka absolutnie każdy. Zarówno dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, które mają przeszło dwa miesiące wolnego od codziennych obowiązków, jak i dorosłych. Im zazwyczaj przysługuje jedynie około dwa tygodnie na odpoczynek. Lipiec ... więcej
Nadchodzące lato będzie inne niż poprzednie. Jak każdy doskonale wie, ostatnie dwa lata naznaczone były pandemią koronawirusa, która wręcz wywróciła cały świat do góry nogami. Podczas wakacji obowiązywały liczne ograniczenia, często całkowicie uniemożliwiające wyjazd na wczasy lub urlop. Co do zasad... więcej