Pożyczki na dowód osobisty – pieniądze bez formalności

Szybkie pieniądze uzyskane w prosty sposób i praktycznie bez żadnych formalności? Pożyczki na dowód osobisty online pozwalają pożyczać pieniądze na niezwykle komfortowych warunkach. Co jednak warto wiedzieć o tym popularnym w Polsce produkcie finansowym, aby pożyczać tak korzystnie, jak to tylko możliwe?

Na czym polegają pożyczki na dowód osobisty?

W przypadku pożyczki na dowód, do otrzymania pieniędzy nie są potrzebne żadne zaświadczenia o dochodach. Dokument tożsamości jest więc praktycznie wszystkim, co trzeba mieć, aby pożyczyć środki. To niezwykle wygodne i opłacalne rozwiązanie. W końcu czas to pieniądz, a brak konieczności załatwiania zaświadczeń o dochodach od pracodawcy pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

W dzisiejszych czasach pożyczki na dowód osobisty są kojarzone głównie z instytucjami pożyczkowymi online i popularnym chwilówkami. Warto jednak wiedzieć, że na sam dokument tożsamości można również uzyskać pożyczki na raty. W tym przypadku pożyczyć można większe sumy opiewające nawet na kilkanaście tysięcy złotych. Rozbicie zobowiązania na raty sprawia zaś, że łatwiej uporać się ze spłatą.

Co ważne pożyczki na dowód przeznaczyć można na absolutnie dowolny cel. Może to być naprawa samochodu, remont mieszkania, wyjazd na wakacje, kupno telefonu, czy też coś zupełnie innego. Pożyczkobiorca ma tu pełną dowolność i zwykle nie musi nawet podawać celu, w jakim zaciąga pożyczkę.

Kto może otrzymać pożyczki na dowód osobisty od ręki?

Bez krzty przesady można powiedzieć, że pożyczki na dowód są dostępne dla praktycznie każdego chętnego. Wymogi są bowiem niezwykle proste do spełnienia, a poza legitymowaniem się dowodem osobistym trzeba:

 • Mieć dostęp do Internetu.
 • Być pełnoletnim polskim obywatelem.
 • Wypełnić krótki wniosek aplikacyjny.
 • Mieć aktywny numer telefonu oraz adres e-mail.

Pożyczkodawcy weryfikują też zdolność kredytową. W tym przypadku pod uwagę brane są praktycznie wszystkie ewidencjonowane dochody, czyli nie tylko te uzyskiwane z działalności zawodowej, ale także stypendia, świadczenia socjalne, alimenty, dochód pasywny itp.

Ponadto pożyczkodawcy sprawdzają historię kredytową między innymi przez weryfikację katalogów dłużników, takich jak BIK, BIG, KRD, czy ERIF. W przeciwieństwie do banków instytucje pożyczkowe nie wymagają jednak wzorowej sytuacji w tych katalogach. Czasem pożyczkę otrzymać mogą nawet osoby zmagające się z zadłużeniem. Na liście wymogów często pojawia się też określony wiek oraz konieczność posiadania konta w polskim banku. Ważne jest tu to, aby konto było indywidualne, a nie np. współdzielone z małżonkiem.

Na rynku działa kilkadziesiąt dużych instytucji zapewniających pożyczki na dowód. Wszystkie z nich stawiają odmienne wymagania wobec swoich klientów. Oznacza to, że niemal każdy chętny otrzyma pożyczkę na dowód w przynajmniej jednej firmie pożyczkowej. Zazwyczaj zaś klienci mogą przebierać w ofertach i wybrać tą, która najbardziej im się opłaca.

W praktyce z pożyczek na sam dowód korzystają praktycznie wszystkie grupy społeczne. Wśród nich wymienić można między innymi studentów, rencistów, emerytów, 18-latków, bezrobotni, czy osoby aktywne zawodowo.

Którą ofertę pożyczki na dowód bez zaświadczeń wybrać?

Mnogość ofert pożyczek na dowód to świetna wiadomość dla pożyczkobiorców. Pojawia się jednak pytanie, którą propozycję wybrać. Przy porównywaniu ofert pożyczek powinno zwrócić się uwagę między innymi na takie parametry, jak:

 • Warunki finansowe – na ogół warto dokonać zestawienia RRSO. Im niższą wartość przyjmuje ten parametr, tym dana pożyczka jest bardziej atrakcyjna finansowo. Co ważne pożyczka na dowód może mieć nawet zerowe RRSO, czyli nie wiązać się z żadnym kosztem. Takie darmowe pożyczki oferowane są przez sporą liczbę pożyczkodawców, w przypadku korzystania z ich usług po raz pierwszy.
 • Wysokością dostępnych kwot – poszczególni pożyczkodawcy oferują odmienne minimalne i maksymalne kwoty dostępne do pożyczenia. W większości przypadków uzyskać można od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a czasem nawet więcej.
 • Okres kredytowania – czas, na jaki można uzyskać pożyczki na dowód jest różny. Część pożyczkodawców pożycza na 30 lub 60 dni, a u innych spłatę można rozłożyć nawet na kilkadziesiąt rat.
 • Szybkością wydawania decyzji – wszyscy pożyczkodawcy online działają szybko. Niektórzy z nich decyzję wydają jednak naprawdę błyskawicznie, czyli w przeciągu kilku minut.
 • Opcją refinansowania – część pożyczkodawców zapewnia możliwość refinansowania pożyczki, w przypadku problemów z terminowym uregulowaniem należności.
 • Wymagania pożyczkodawcy – poszczególne firmy pożyczkowe stawiają inne warunki przed klientami i np. weryfikują różne bazy dłużników.

Porównanie wszystkich ofert na rynku byłoby wysoce pracochłonne, a pożyczki na dowód zaciąga się przecież między innymi po to, aby zaoszczędzić czas. Zwykle więc, zamiast samemu przeprowadzać skomplikowane analizy, lepiej skorzystać z profesjonalnej porównywarki bądź kalkulatora pożyczek na dowód osobisty.

Jak aplikować o pożyczki na dowód?

Składanie wniosku o pożyczki na dowód osobistych jest niesamowicie proste. Całość sprowadza się w zasadzie do poświęcenia kilkunastu minut przed komputerem lub telefonem. We wniosku podaje się kilkanaście informacji, takich jak dane osobowe, informacje o uzyskiwanych dochodach itp.

W aplikacji oświadcza się też wysokość uzyskiwanych dochodów. Nie ma jednak potrzeby załączania zaświadczeń od pracodawcy, czy wyciągów z konta bankowego. Poniekąd firma pożyczkowa wierzy na słowo swoim klientom, na temat osiąganych przez nich dochodów. Później potwierdza się tożsamość i wysyła wniosek do pożyczkodawcy.

W wielu przypadkach instytucja pożyczkowa sprawdza wniosek w ciągu kilku chwil i informuje o niej klienta np. przez SMS lub wiadomość e-mail. Gdy decyzja pożyczkowa będzie pozytywna i umowa o pożyczkę zostanie zawarta, to automatycznie następuje przelew środków na konto klienta.

Po co i jak potwierdzić tożsamość?

W przypadku każdej pozabankowej pożyczki internetowej, w tym tej na dowód konieczna jest weryfikacja tożsamości. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa. Gdyby taka weryfikacja nie byłaby praktykowana, to przestępcy mogliby wyłudzać pożyczki na cudze dane osobowe. Istnienie wymogi potwierdzenia tożsamości jest więc korzystne dla wszystkich, w tym uczciwych pożyczkobiorców.

Na szczęście w przypadku pożyczki na dowód przez Internet weryfikacja tożsamości jest bardzo prosta, a wybrać można jedną z kilku metod. Tożsamość można potwierdzić przez:

Przelew weryfikacyjny – w tym przypadku klient przelewa symboliczną kwotę np. jeden grosz bądź złotówkę na konto pożyczkodawcy. Następnie instytucja pożyczkowa sprawdza, czy dane we winsoku o pożyczkę są zgodne z tymi w przelewie. Po dokonaniu weryfikacji pożyczkodawca zwykle zwraca wpłacony grosz lub złotówkę.

Weryfikacja przez aplikację – to coraz popularniejsza forma potwierdzenia tożsamości zapewniana przez kolejne instytucje pożyczkowe. Taki sposób jest bowiem błyskawiczny, bezkosztowy i bezpieczny. Weryfikacja przez aplikację taką jak Instantor, czy Kontomatik polega na sprawdzeniu danych przez specjalny program. W tym przypadku wystarczy, aby klient zalogował się do swojego banku.

Potwierdzenie tożsamości przez dowód osobisty – ta forma weryfikacji jest oferowana wyłącznie przez pożyczkodawców umożliwiających odbiór środków z pożyczki na poczcie przez czek Giro. Tu tożsamość jest weryfikowana przez pracownika poczty, który także przekazuje pieniądze z pożyczki.

Obecnie najpopularniejszą formą potwierdzenia tożsamości jest przelew weryfikacyjny. Stale przybywa jednak zwolenników korzystania z aplikacji Instator oraz Kontomatik.

Kiedy środki z pożyczki na dowód pojawiają się na koncie?

Pożyczki na dowód mogą pojawić się na koncie bankowym klienta nawet w ciągu 15 minut od zawarcia umowy. Czasem trzeba na nie jednak poczekać trochę dłużej, np. kilka godzin, a maksymalnie jeden dzień roboczy.

Czas potrzebny na otrzymanie środków zależy od:

 • Banku – najszybciej środki otrzymuje się wtedy, gdy ma się konto w tym samym banku, co pożyczkodawca. Wynika to z tego, że przelewy wewnątrzbankowe są księgowane niemal natychmiastowo, a te pomiędzy różnymi bankami wyłącznie podczas tzw. sesji przelewowych.
 • Systemów płatniczych – część instytucji pożyczkowych środki przelewa w oparciu o tzw. systemy błyskawicznych płatności. Oznacza to, że środki mogą się pojawić w kilka chwil na koncie, niezależenie od tego, w jakim banku prowadzi się konto.
 • Pory i dnia tygodnia – na ogół najszybciej środki docierają do klienta, jeśli aplikuje on o pożyczkę w godzinach rannych i południowych dani roboczego. Czasem jednak możliwe jest otrzymanie środków również w weekend.

Choć czas dotarcia środków na konto bywa różny, to zazwyczaj i tak pożyczki na dowód online trafiają na konto znacznie szybciej niż np. środki z kredytów bankowych.

Jak bezpiecznie uzyskać pożyczki na dowód osobisty?

Skorzystanie z pożyczki na dowód to bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie. Należy jednak mieć świadomość, że zaciągając pożyczkę, bierze się na siebie odpowiedzialność. Zanim więc skorzysta się z tej możliwości, to trzeba upewnić się, że spłata zobowiązania będzie możliwa.

Koniecznie powinno się też sprawdzić wiarygodność danego pożyczkodawcy. Zdecydowana większość ofert pożyczki na dowód osobisty pochodzi od profesjonalnych, rzetelnych i godnych zaufania firm. Niemniej, tak jak w każdej branży, tak i na rynku szybkich pożyczek internetowych trafić można na nieuczciwych ludzi. Zawsze należy pożyczać wyłącznie z wiarygodnych źródeł. Lepiej więc korzystać np. z renomowanych kalkulatorów pożyczkowych zamiast anonimowych ogłoszeń znalezionych na portalach aukcyjnych. To, czy dana firma pożyczkowa działa legalnie i uczciwie sprawdzić można także na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Dla własnego bezpieczeństwa warto też przeczytać całą umowę o pożyczkę, zanim jeszcze zaciągnie się zobowiązanie. Wszystkie zapisy w niej powinny być jasne i w pełni zrozumiałe. Jeśli coś wzbudza wątpliwości, to powinno się skontaktować z działem obsługi klienta danej firmy pożyczkowej.

Co w przypadku problemów z terminową spłatą?

Czasem zdarza się, że np. z powodu nieprzewidywanych zdarzeń losowych, terminowe zwrócenie pożyczki na dowód jest niewykonalne. W takich sytuacjach najlepiej jest bezzwłocznie poinformować pożyczkodawcę o takim problemie.

Firmy pożyczkowe dość często spotykają się z takimi przypadkami i mają ustalone stosowne procedury. Warto tu zauważyć, że pożyczkodawcy, tak samo, jak pożyczkobiorcy zależy na rozwiązaniu problemu.

Zazwyczaj więc można liczyć na wsparcie firmy pożyczkowej przy problemach z terminową spłatą. Wśród proponowanych rozwiązań występuje np. refinansowanie pożyczki lub przedłużenie terminu spłaty. To spora pomoc, która jednak może wiązać się z dodatkowymi kosztami, dlatego należy z niej korzystać wyłącznie w ostateczności.

Jakie alternatywy mają pożyczki na dowód?

Pożyczki na dowód osobisty załatwiane przez Internet to zwykle najszybszy i najprostszy, a przy tym bezpieczny sposób na uzyskanie pilnych pieniędzy. Naturalnie jednak pożyczać można także w inny sposób niż przez skorzystanie z usług firm pożyczkowych.

Alternatywą dla pożyczki na dowód są kredyty bankowe. Trzeba jednak mieć świadomość, że lista wymagań do spełnienia w przypadku pożyczki bankowej jest długa. Co więcej, spora jest także liczba formalności do załatwienia. Krótko mówiąc, kredyt bankowy zwykle trudno jest otrzymać.

Zamiast po pożyczkę na dowód, sięgnąć można także po oferty z rynku pożyczek społecznościowych. W tym przypadku środki otrzymuje się nie od banku, czy instytucji pożyczkowej, ale od prywatnego inwestora. Pożyczki społecznościowe można otrzymać prosto i bez formalności. Niemniej pożyczanie w ten sposób bywa wysoce ryzykowne, a więc trzeba tu zachować ogromną ostrożność.