Finanse

Zmiany cen w 2022 roku – jak zorganizować swoje finanse?

Niewątpliwie każdy zdążył już zauważyć, iż od początku nowego roku kalendarzowego, ceny znacznie wzrosły. Podwyżki niestety dotyczą nie tylko żywności, ale praktycznie wszystkich produktów. Nie można również pominąć okoliczności, iż z powodu pewnych niepożądanych zawirowań związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu, część zleceniobiorców i pracowników otrzymała niższe wynagrodzenie, niż w ostatnim miesiącu poprzedniego roku. Wspomniane okoliczności faktyczne powodują, iż najnormalniej w świecie pieniędzy może brakować w domowym budżecie, w szczególności pod koniec miesiąca. Dlatego też szczególnie istotnym staje się planowanie budżetu – szczegółowe zaplanowanie wszystkich wydatków z pewnością pozwoli uniknąć kłopotów finansowych. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić, w jaki sposób zorganizować własne finanse. Zapraszamy do lektury!

Planowanie budżetu

Rozpoczynając planowanie domowego budżetu na przyszły miesiąc, najlepiej rozpocząć od zapisania kwoty dochodu. Co warte podkreślenia, warto uwzględnić w posiadanych środkach dochód wszystkich tworzących wspólne gospodarstwo domowe osób – przykładowo, rodzina składająca się z rodziców i jednego dziecka w wieku szkolnym, dysponuje w ciągu miesiąca wynagrodzeniem obu rodziców i kwotą świadczenia 500+. Przysłowie co prawda mówi, że nie dzieli się skóry na niedźwiedziu, ale jakąś kwotę trzeba przyjąć za podstawę dalszych obliczeń i planów. Podsumowując, w pierwszej kolejności warto zliczyć wszystkie spodziewane dochody na dany miesiąc. Po wykonaniu tej czynności, śmiało można przejść do następnej, która już niestety nie jest aż tak przyjemna.

Opłaty stałe

Wiedząc jaką spodziewaną kwotą będziemy dysponować, w następnej kolejności trzeba rozpisać wszelkie opłaty stałe oraz podstawowe wydatki, które musimy ponieść w nachodzącym miesiącu. Co oczywiste, w tym miejscu wypisane zostaną takie należności, jak opłaty za media, czyli wodę, prąd, gaz, ale także opłata za wywóz śmieci. Nie można również zapomnieć o ewentualnych zobowiązaniach kredytowych – ratach za kredyt hipoteczny lub kredyt na zakup samochodu. Trzeba też zabezpieczyć odpowiednią kwotę na abonamenty telefoniczne, internet oraz telewizję. Można podsumować, że katalog opłat stałych większości osób będzie albo tożsamy, albo bardzo podobny do powyższego wyliczenia. Zasadnym jest również wskazanie, iż co do zasady opłaty stałe to w praktyce koszty, które trzeba ponieść bez względu na zaistniałą sytuację. Generalnie bowiem nie można zaoszczędzić na powyżej wskazanych pozycjach.

Wydatki podstawowe

W następnej kolejności, po uzyskaniu informacji, ile środków pozostało do dyspozycji, koniecznym jest rozpisanie, jaka kwota jest potrzebna w danym miesiącu na wydatki o charakterze podstawowym. W tym zakresie wziąć pod uwagę należy przede wszystkim koszt zakupu jedzenia i chemii gospodarczej, koszty dojazdów do szkoły lub pracy, tj. koszty paliwa lub biletów na komunikację publiczną oraz koszty innych, stałych wydatków – przykładowo leków. Warto mieć na uwadze, iż niektóre miesiące niejako wymagają przewidzenia większej kwoty na dane pozycji. Taka sytuacja ma miejsce w miesiącach świątecznych (np. grudzień), w których znacznie więcej wydaje się na jedzenie. W ramach tej grupy można już się pokusić o poszukanie drobnych oszczędności, co jest w zasadzie wykluczone przy opłatach stałych.

Wydatki o charakterze jednorazowym

Uzyskawszy rzetelną informację, ile pieniędzy zostanie po uiszczeniu należności z tytułu opłat stałych oraz zaopatrzeniu się w podstawowe, niezbędne produkty i zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na przejazdy, w następnej kolejności trzeba zaplanować wszelkiego rodzaju jednorazowe wydatki. Bardzo możliwe, że ta grupa będzie najliczniejsza. W tym miejscu bowiem zaplanować trzeba, ile pieniędzy zostanie wydane na ubrania i buty, planowane wycieczki szkolne, korepetycje, czy też wizyty lekarskie. To tutaj znajdą się również wszelkiego rodzaju przyjemności, takie jak wyjazdy do kina lub zoo. Śmiało można powiedzieć, że powyżej przedstawiona grupa wydatków pozwala na realne ich obniżenie i skuteczne oszczędzanie – ograniczenie wydatków przykładowo na odzież jest jak najbardziej możliwe.

Gromadzenie oszczędności

Co oczywiste, planowanie domowego budżetu ma przede wszystkim na celu niedopuszczenie do sytuacji, w której za dużo dochodów zostanie przeznaczone na rzeczy mniej istotne, takie jak chociażby kino, czy też wyjście do restauracji, w wyniku czego zabraknie środków na paliwo, czy co gorsza ratę kredytu hipotecznego. Planowanie budżetu miesięcznego pozwala również zaoszczędzić trochę pieniędzy i to zarówno na zaplanowany, konkretny cel (przykładowo wydatki na wakacje) albo bez wskazywania, na co zostaną w przyszłości wydane. Oszczędzanie niestety nie jest łatwe, szczególnie w dzisiejszych czasach – wie o tym doskonale każdy, kto choć raz na jakiś czas wybiera się na większe zakupy do galerii handlowej. Nie raz podczas takiej wycieczki okazuje się, że nagle wszystko staje się potrzebne i koniecznie trzeba daną rzecz kupić. W celu uniknięcia takiej sytuacji, warto już na początku miesiąca, po zaplanowaniu wszelkich wydatków, przelać odpowiednią kwotę przykładowo na konto oszczędnościowe. W ten sposób niejako usuwamy gotówkę z pola widzenia i myślenia, nie dopuszczając jednocześnie na jej wydanie w nieodpowiedni i niezaplanowany sposób. Sugerujemy również nazwanie subkonta „oszczędności 2022” – wejście na konto po paru miesiącach i spostrzeżenie, że jest na nim tak dużo gotówki z pewnością będzie miłą niespodzianką!

Co zrobić w przypadku braku gotówki?

Niestety, każdy zdaje sobie sprawę, że w życiu dochodzi do sytuacji podbramkowych, w których niestety z dnia na dzień potrzebna jest gotówka, nierzadko spora. Choroby, wypadki losowe, czy też awarie sprzętów i samochodów to tylko niektóre z przykładów takowych zdarzeń. Sytuacja podbramkowa może zostać również spowodowana chociażby poprzez nieskuteczne odzyskiwanie długu zaciągniętego przez inną osobę – brak określonego dochodu w danym miesiącu automatycznie powoduje problem z zaplanowaniem i „zamknięciem” budżetu. Stąd w takich sytuacjach, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pożyczka od podmiotu, który gwarantuje bezpieczeństwo i pewność co do warunków jej spłaty. Pożyczka online jest w obecnych czasach niewątpliwie jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie szybkich pieniędzy, jednak decydując się na takie rozwiązanie, warto wybrać podmiot działający na rynku w legalny i transparentny sposób. Taką firmą jest Solcredit – wyszukiwarka pożyczek nieobarczonych ukrytymi kosztami ubocznymi i horrendalnie wysokimi odsetkami i prowizjami. Solcredit współpracuje wyłącznie z podmiotami posiadającymi odpowiednie koncesje i pozwolenia właściwych organów państwowych, umożliwiające prowadzenie działalności pożyczkowej. Zachęcamy więc gorąco do odwiedzenia strony solcredit.pl i wypróbowania wyszukiwarki pożyczek w razie zaistnienia podbramkowej sytuacji.

W celu podsumowania warto powtórzyć, że planowanie budżetu przede wszystkim pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której zabraknie pieniędzy na podstawowe wydatki i opłaty stałe. Generalnie dobre planowanie wydatków pozwala również na odłożenie sporej ilości gotówki – rozpisując przykładowo koszty jedzenia, wiemy, ile możemy wydać, co tym bardziej skłania do poszukiwania promocji i wszelkiego rodzaju wyprzedaży. W razie zaistnienia – czego nie życzymy – podbramkowej sytuacji, zachęcamy do skorzystania z bezpiecznej wyszukiwarki pożyczek Solcredit, która pomoże wybrać odpowiedni do danych potrzeb produkt finansowy.

Szybka pożyczka

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon
Zaczynajmy!

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, maksymalne RRSO wynosi 485,25%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 2000zł na spłatę w ciągu 120 dni, opłaty będą miały wysokość 104,30 zł, całkowita płatność wyniesie 2104,30 zł; RRSO 27,80%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę. Kalkulacja została dokonana na dzień 08.01.2024 r.

Z całą pewnością okres wakacji jest czasem, na który z utęsknieniem czeka absolutnie każdy. Zarówno dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, które mają przeszło dwa miesiące wolnego od codziennych obowiązków, jak i dorosłych. Im zazwyczaj przysługuje jedynie około dwa tygodnie na odpoczynek. Lipiec ... więcej
Nadchodzące lato będzie inne niż poprzednie. Jak każdy doskonale wie, ostatnie dwa lata naznaczone były pandemią koronawirusa, która wręcz wywróciła cały świat do góry nogami. Podczas wakacji obowiązywały liczne ograniczenia, często całkowicie uniemożliwiające wyjazd na wczasy lub urlop. Co do zasad... więcej