Finanse

Ile wynosi kaucja za mieszkanie na wynajem


Jeden z najbardziej ekscytujących momentów w życiu każdego dorosłego człowieka to ten, gdy może on wyprowadzić się "na swoje". Wcześniej czy później każdy musi podjąć ten odważny krok. Prowadzenie samodzielnego gospodarstwa jak nic uczy odpowiedzialnego podejścia do życia, zarządzania budżetem i podejmowania racjonalnych decyzji. Niektórzy decydują się na wyprowadzenie od rodziców w bardzo młodym wieku. Najczęściej jest to związanie z wyjazdem na studia do innego miasta. Inni zwlekają z decyzją aż do znalezienia pierwszej pracy, wejścia w poważny związek, kiedy to pojawia się silna potrzeba zamieszkania ze swoją drugą połówką pod jednym dachem. Czasem życie na własny rachunek rozpoczyna się też dlatego, że zwyczajnie trudno dogadać się z rodzicami, gdy przekroczy się pewien etap w życiu. Motywy są różne, tak jak różne bywają sytuacje w życiu człowieka.

Jak wyprowadzić się na swoje


W Polsce spory odsetek dorosłych młodych ludzi wciąż żyje pod jednym dachem ze swoimi rodzicami. Statystyki pokazują, że z roku na rok wzrasta liczba między innymi mężczyzn po 30-stce, którzy odwlekają wyprowadzenie się i rozpoczęcie odpowiedzialnego samodzielnego życia. W psychologii nazywa się to syndromem Piotrusia Pana, który jest oczywiście problemem bardziej złożonym. Jak zatem wyprowadzić się na swoje? W jaki sposób planować tę prawdziwą życiową rewolucję? Bez wątpienia trudno decyzję o wyprowadzce podejmować dosłownie z dnia na dzień. Znalezienie nowego lokum łączy się bowiem albo z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, albo wynajęciem mieszkania. Każda z tych dróg generuje pewne koszty. Ubieganie się o kredyt hipoteczny można rozpocząć wtedy, gdy ma się ustabilizowaną sytuację zawodową. Na wynajęcie mieszkania również trzeba przeznaczyć zdecydowanie większe kwoty niż tylko te związane z comiesięcznymi opłatami za czynsz i media oraz tak zwanym odstępnym. Praktycznie każdy wynajmujący oczekuje bowiem uiszczenia kaucji za mieszkanie. W niektórych przypadkach to równowartość wynajmu za jeden miesiąc, ale niejednokrotnie to dużo wyższe kwoty, sięgające nawet równowartości trzech opłat za wynajem. Od czego jest uzależniona wysokość kaucji? Najczęściej od standardu mieszkania przeznaczonego na wynajem.

Współczesny rynek mieszkań na wynajem w Polsce


Wynajmowanie nieruchomości mieszkaniowych czy inwestycyjnych to jeden ze sposobów na comiesięczny dopływ środków finansowych do budżetu. Dla niektórych osób to też doskonała opcja na prawdziwy biznes. Mieszkania wynajmują zatem nie tylko osoby prywatne, ale też firmy, deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe. W ostatnich latach wynajmowanie mieszkań staje się coraz bardziej popularne między innymi ze względu na wzrastającą mobilność Polaków, którzy chętnie zmieniają miejsce zamieszkania w związku z możliwością podjęcia lepszej pracy w innym mieście. Jeżeli pracuje się na kontrakcie czy w ramach innej czasowej umowy, trudno na ten okres decydować się na zakup mieszkania. Wynajem to najlepsza opcja. W naszej kulturze wciąż ceni się posiadanie mieszkania na własność, jednak nowe pokolenia mają do tego zdecydowanie luźniejsze podejście, niż na przykład ludzie po 40-stym czy 50-tym roku życia. Na modę z zachodu, decydują się na wynajmowanie mieszkania tak długo, aż nie założą rodziny i nie poczują tak zwanej potrzeby wicia gniazda. Na rynku nieruchomości pojawia się zatem coraz więcej atrakcyjnych lokali na wynajem. Jedną z ważnych składowych ceny wynajmu jest zwrotna kaucja.

Czym jest zwrotna kaucja za mieszkanie

Wysokość kaucji jest ustalana przez właściciela lub firmę wynajmującą nieruchomości. Może stanowić ona jedno, dwu lub trzykrotność ceny wynajmu (tak jest najczęściej) . Wszystko uzależnione jest zarówno od samego prestiżu lokalu, prestiżu budynku lub osiedla mieszkaniowego, w którym położona jest nieruchomość, jak i od miasta czy województwa. Prywatni właściciele mieszkań bardzo często decydują się na ustalenie kaucji o wysokości jednokrotnego czynszu. Tego typu zasady najczęściej dotyczą mieszkań urządzonych w prosty sposób i wyposażonych w podstawowe tanie meble oraz tani sprzęt AGD. Takie nieruchomości zwykle są wynajmowane przez młodych ludzi dopiero rozpoczynających swoją drogą zawodową lub przez studentów. Wynajem mieszkania tak ubogo wyposażonego nie jest obostrzone wysoką kaucją, ponieważ zwyczajnie nie ma tam czego zniszczyć. Zwrotna kaucja jest bowiem pewnym finansowym zabezpieczeniem dla właściciela mieszkania, który w ten sposób dba o swoje interesy na wypadek na przykład zdewastowana lokum przez lokatorów, zepsucia dostępnego tam sprzętu czy innych elementów wyposażenia. Jeżeli dojdzie do takich sytuacji, właściciel mieszkania może zadecydować o zatrzymaniu kaucji. Stosowne zapisy dotyczące wysokości kaucji oraz warunków jej zatrzymania powinny być zawarte w umowie wynajmu. Niska kaucja praktycznie nie zdarza się w przypadku lokali bardzo prestiżowych, położonych w dużych miastach, które dedykowane są dla osób chcących żyć w zdecydowanie wyższym standardzie. Jeżeli mieszkanie jest urządzone gustownie, wewnątrz znajdują się nowe meble, markowy sprzęt RTV i AGD, a sama nieruchomość położona jest też w prestiżowym budynku, trzeba liczyć się z kaucją o wysokości trzech miesięcznych opłat za wynajem. W wielu przypadkach oznacza to początkową opłatę za możliwość wynajmowania mieszkania sięgającą nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Jednym słowem kaucja to nie fraszka. Przy miesięcznych opłatach za wynajem o wysokości 2000 zł, w przypadku kaucji o równowartości 3 miesięcy wynajmu, na start trzeba przygotować 8000 zł.

Skąd wziąć pieniądze na kaucję


Nie da się ukryć, że kaucja za mieszkanie to spory wydatek. Z jednej strony można o niej myśleć jako o zamrożonych pieniądzach do odzyskania, z drugiej - trzeba je wcześniej fizycznie posiadać, by wyprowadzenie się do wynajmowanego mieszkania stało się realne. Środki na uiszczenie kaucji mogą pochodzić z różnych źródeł. Najczęściej żaden wynajmujący nie zgadza się na uiszczenie tej kwoty w ramach rat. Podczas podpisywania umowy o wynajem ma się przecież do czynienia ze świeżo poznanym człowiekiem, o którym praktycznie nic się nie wie. Właściciele nieruchomości na wynajem nie darzą tak dużym zaufaniem nowych lokatorów. Kaucji nie da się obejść. Trzeba w jakiś sposób przygotować pieniądze. Planując wyprowadzenie się do wynajmowanego mieszkania, warto zatem wcześniej wdrożyć pewne oszczędności, tak by udało się zgromadzić potrzebną kwotę. Przez jakiś czas można posiłkować się na przykład kartą kredytową, za pomocą której płaci się za bieżące rachunki. Dzięki temu ze stałych wpływów można szybciej uzbierać kwotę potrzebną na kaucję. To oczywiście tylko jedno z rozwiązań. Można też sięgnąć do oszczędności zgromadzonych na koncie lub poprosić o pomoc i wsparcie rodziców, przyjaciół. Najgorsza opcja to zaciągnięcie pożyczki w ramach tak zwanych chwilówek, które są bardzo wysoko oprocentowane i stanowią jedne z najdroższych produktów finansowych na rynku. Chociaż wyprowadzenie się do wynajmowanego mieszkania i życie na własny rachunek może być bardzo kuszące, całą tę operację trzeba przeprowadzić z głową. Czasami lepiej zrezygnować z wynajmu bardzo drogiego i prestiżowego mieszkania na rzecz lokum o niższym standardzie. Dzięki temu koszty będą niższe i szybciej uda się zorganizować pieniądze na kaucję oraz wynajem mieszkania o wyższym standardzie.

Szybka pożyczka

Online i natychmiast 100 - 5000 zł

arrow icon

Solcredit pomaga znaleźć najlepsze oferty kredytowe od większości pożyczkodawców na rynku, z możliwością spłaty od 91 do 120 dni, maksymalne RRSO wynosi 1926,41%. Na przykład, w przypadku pożyczki w wysokości 2000zł na spłatę w ciągu 91 dni, opłaty będą miały wysokość 686,97zł, całkowita płatność wyniesie 2686,97zł; RRSO 501,22%. Solcredit nigdy nie naliczy opłaty za korzystanie z naszych usług. Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Zawsze otrzymasz pełną i precyzyjną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach przed zawarciem umowy o pożyczkę. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r.

Nadchodzące lato będzie inne niż poprzednie. Jak każdy doskonale wie, ostatnie dwa lata naznaczone były pandemią koronawirusa, która wręcz wywróciła cały świat do góry nogami. Podczas wakacji obowiązywały liczne ograniczenia, często całkowicie uniemożliwiające wyjazd na wczasy lub urlop. Co do zasad... więcej
Niewątpliwie każdy zdążył już zauważyć, iż od początku nowego roku kalendarzowego, ceny znacznie wzrosły. Podwyżki niestety dotyczą nie tylko żywności, ale praktycznie wszystkich produktów. Nie można również pominąć okoliczności, iż z powodu pewnych niepożądanych zawirowań związanych z wprowadzeniem... więcej